Dünya Azerbaycanlılar Hemreylik(Dayanışma) Günü İstanbul da kutlandı.İSTAD-İstanbul Türkiye Azerbaycan Dayanışma ve Kültür Derneği tarafından İstanbul Kadıköy Caddebostan Kültür Merkezinde düzenlenen kutlama gecesine çok sayıda seçkin davetli katıldı. Bin kişilik salonun hınca hınç dolduğu programda İSTAD tarafından yakın zamanda Şef Tekin Büyükkaya yönetiminde kurulan “Türkiye Azerbaycan Kardeşlik Korosu” sahne aldı. Bir birinden değerli Azerbaycan ve Türkiye eserlerinin se
slendirildiği gecede tam anlamıyla Türkiye Azerbaycan kardeşliğinin sarsılmaz olduğu bir daha tescillemiş oldu. Bayram şöleninde geçen dayanışma gecesinde bir konuşma yapan İSTAD başkanı Sefer Karakoyunlu ”Dünya Azerbacanlıların ve tüm Türk dünyasının bu özel gününü en içten dileklerimizle kutlar saygılar sunarım. Bu birlik ve dayanışma tüm dünyaya örnek olur inşallah. Türkiye Azerbaycan kardeşliği asırlara dayanmaktadır 1915 de Çanakkale’de yedi düvele karşı savaşırken yanımızda Azerbaycan Türkleri vardı 1918 de Azerbaycan zor durumda iken Kafkas İslam ordusu yani Türkiye Azerbaycan’ın yanındaydı yine aynı şekilde kurtuluş savaşında en büyük kömek yardım Azerbaycan’dan geldi Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda ve kurtuluş savaşında Azerbaycan’ın büyük destekleri oldu bu kardeşlik ve dayanışma sonsuza dek sürsün bu amaç doğrultusunda yapmış olduğumuz bu dayanışma gecesine katıldığınız için hepinize teşekkür eder, saygılar sunarım yaşasın Türkiye Azerbaycan kardeşliği ve dayanışması sözleri ile konuşmasını tamaladı. 
Daha sonra söz alan Azerbaycan Cumhuriyeti İstanbul konsolosu Hayyam Daşdemirov” İki devlet bir milletin temsilcileri olarak sizlerle bir arada olmaktan onur duydum. Türkiye Azerbaycan kardeşliği dünyada örneği olmayan bir numinedir bu dayanışma sonsuza dek sürsün hemreylik günümüz kutlu olsun aynı zaman da yeni yılınızı da en içten dileklerimizle kutlar, bu tedbiri düzenleyen Türkiye Azerbaycan Dayanışma ve Kültür Derneğine ve emeği geçen herkese ayrıca teşekkür erdim” dedi.
Kars Belediye başkanı Murtaza Karaçanta yapmış olduğu konuşmada Türkiye Azerbaycan arasında mevcut olan dayanışmadan bahsederek yapılan büyük anlaşmakların önemini vurguladı. Azerbaycan’ın büyük şairi Bahtıyar Vahpzade’den bir dörtlük okuyup birlik ve dayanışma mesajları verdi.
Hemreylik gününe katılamayan İstanbul Valisi Vasip Şahin ve birçok devlet resmi kurumlarından gelen telgraf mesajları okundu. Geceyi TRT Haber Azerbaycan AzTv, İctimai Tv, Space Tv, Doğuş Tv ve bir çok basın kuruluşu takip etti.
Programa İstanbul Kafkas Sanat Topluluğu Ritim Gurubu katılarak büyük bir ren kattı.
Hemreylik(dayanışma) gecesinde Araz Yayıncılık ve İSTAD ın katkıları ile Azerbaycan’ı tanıtıcı kitap sergisi de açıldı.495 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam26
Toplam Ziyaret292685
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.375213.4288
Euro15.140015.2007
Hava Durumu
Saat
Takvim