Dünya Azerbaycanlılar III.Kurultayı Muhteşem geçdi

 

Dünya Azerbaycanlılar III.Kurultayı Muhteşem geçdi

Azerbaycan'ın Başkenti Bakü'de III:Dünya Azerbaycanlılar Kurultayı yapıldı.
Cumurbaşkanı İlham Aliyev isğal edilmiş toprakları sülh yolu ilə də mümkün olmazsa gerekirse de savaşla geri alacağız dedi.

Azərbaycanın baş kenti Baküde 3-cü Dünya Azerbaycanlılar Kurultayı Gercekleşdirildi.
Haydar Aliyev Sarayında gercekleşdirilen ve dünyanın ceşidli yerlerinde yaşayan bin iki yüz civarında azerbaycanlının katıldığı kurultayda bazi kararlar alındı.
Kurultayın acılışında konuşan Cumurbaşkanı İlham Aliyev yurtdışında oturan azerbaycanlıların kurmuş olduğu diaspora teşkilatları Azerbaycanın haklı davasını ermenilerin yalan ve iftiralarını işğalciliyini her alanda dünya kamuoyuna anlatmakdadırlar bundan sonra da diaspora teşkilatlarımızı daha güclü ve aktiv hale getireceyiz.Bu işlerde emek veren soydaşlarımıza teşekkür ederim dedi.
20 yılda Azerbaycanın gelişdiyini enerji ve pertol sayesinde güclendiyini halkın iktisadi yaşantısının düzeldiyini ifade ederek,artıq Azerbaycan ekonomik ve askeri alanda güclenmişdir daha cok da güclenecekdir şeklinde konuşdu.
Karabağ ve diger işgal edilmiş topraklar konusuna deyinen İlham Aliyev bu konuda Azerbaycan haklı durumdadır,uluslar arası teşkilatlar Azerbaycanın haklılığını doğrulamışdır,fakat ermeniler sülhe yanaşmıyor amma eninde sonunda toprakları geri alacağız ve Azerbaycanın toprak bütünlüyünü sağlayacagız.Bu topraklar icin herşeyi göze alarak,ya sülh ve hukuk yolu ile yada savaşla geri alacağız.Ordumuz gücludur işğal edilen toprakları savaşla geri ala bilecek gücümüz vardır.
Daha sonra kurultayda konuşan yirmiden fazla konuşmalacı diasporların Azerbaycanın halkı davasını her alanda anlatdığını ermenilerin azerbaycanlılara karşı yürütdüyü cirkin politikaları cürütdüyünü uydurdukları yalanlarını belgelerle cürüterek gereken cevabı verdiklerini Azerbaycanın haklılığını Avrupa ülkelerinde kabul etdirdiklerini daha cok ilgi ve alaka beklediklerini ifade etdiler.
Azerbaycanın diaspora üzre devlet kurumunun başkanı Nazim İbrahimovda şu anda Dünya çapında 416 tane diaspora teşkilatının kurulduğunu ve bu sayın gelecekde artıcağını söyledi.
Kurultayda İğdır Mhp millet vekili Sinan Ogan da yapdığı konuşmada Diasporanın önemini konusuna deyinerek Azerbaycan ve Turkiye diaspora teşkilatlarının artık tek catı altında birleşmesi zamanı gelmişdır ermeni yalanlarına karşı tek yumruk olmayız dedi.

Kurultay sonunda MHP Iğdır Millet Vekili Dr Sinan OĞAN'a Devlet Üstün madalyası verildi.

Serdar Ünsal-Bakü1773 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam24
Toplam Ziyaret292683
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.375213.4288
Euro15.140015.2007
Hava Durumu
Saat
Takvim