19 Mayıs Gençlik ve Spor bayramı Kutlu olsun

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Anadolu’nun dört bir yandan işgal altında olduğu bir dönemde 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun'dan başlattığı Kurtuluş Mücadelesi, esarete mahkûm edilmek istenen, Türk Milletini şahlanışa geçirmiş, dalga dalga tüm yurda yayılan bu mücadele, milli birlik ve beraberlik duygusunu doruğa ulaştırarak Türk milletinin esarete boyun eğmeyeceğini bütün dünyaya duyurarak, başarıyla sonuçlanmıştır.

19 Mayıs'ta başlayan bu zorlu ve kutsal süreç, Ulusal Kurtuluş Savaşı'nın kazanılmasıyla bitmemiş, milletimizi çağdaş dünya ile bütünleştiren Cumhuriyet rejiminin kurulmasıyla da sürdürülmüştür. Büyük Önder Atatürk “ Ey yükselen nesil, istikbal sizindir. Cumhuriyet’i biz kurduk, onu yükseltecek ve sürdürecek olan sizlersiniz” diyerek büyük özverilerle kurulan Cumhuriyet’i Türk Gençliğine emanet etmiştir. Türkiye Cumhuriyet’inin korunması, gelişmesi ve çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmasını yetişmekte olan genç kuşaklar sayesinde gerçekleşeceğini belirtmiştir.

Türkiye Cumhuriyet’inin emanetçisi sevgili gençler, bu değerli emaneti korumak ve gelecek nesillere en iyi şekilde aktarmak hepimizin en başta gelen görev ve sorumluluğumuzdur. Her türlü kötü alışkanlıklardan uzak durmalı, birlik ve beraberliğimizi koruyarak toplumsal huzur ve refahımızı tehlikeye düşürecek hareketlerden kaçınmalısınız. Unutmayın ki gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olarak milletimizi çağdaş uygarlık seviyesine sizler taşıyacaksınız. Bizler gençliğimize güveniyor, onların yüzündeki ışıltıda her geçen gün güçlenen ülkemizin geleceğini görüyoruz. Sizlere duyulan inanç ve güven yarınlardaki en büyük teminatımızdır.


Bu duygularla, Türk tarihinde bir dönüm noktası olan 19 Mayıs 1919 tarihinin 93. Yıldönümünde Türkiye Cumhuriyeti'ni bizlere armağan eden Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü, onun silah arkadaşlarını, vatanı için canını feda eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi bir kere daha rahmet ve minnetle anıyorum. Tüm vatandaşlarımızın ve gençlerimizin Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını içtenlikle kutluyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

19 Mayıs 1919 tarihi, Türk milletinin Samsun'dan başlattığı ve zaferle taçlandırdığı milli mücadelenin sembol tarihi olup, Türk Gençliğine bayram olarak armağan edilmesi ile de daha bir anlamlı hale gelmiştir. Atalarımız bu milletin geçmişi ise gençliğimizin de geleceğimiz olduğu muhakkaktır. Gençliğe değer veren, onları en iyi şekilde yetiştirerek kişilikli ve özverili kuşaklar olarak yarınlara hazırlayan milletler, geleceğe huzur ve güvenle bakabilirler ancak.

Gençlerimize düşen en büyük görev ise; bu kutsal vatan topraklarını emanet aldıkları şekilde gelecek nesillere teslim etmek olmalıdır. Bu vatan sadece atalarımızdan bize miras kalan bir toprak parçası değil gelecek nesillere emanet edeceğimiz kutsal bir emanettir de.

Büyük Türk Milletinin bağımsızlığı için millet ve toprak bütünlüğüne el uzatanlara karşı direniş ve şahlanışının bu yıldönümünde, atalarının Türk gençliğine güvenmekle ne kadar haklı olduğunu ortaya koyan temiz, çalışkan, dürüst ve gerekirse vatan ve milleti uğruna canından dahi vazgeçebilecek kadar vatansever ve onurlu Türk Gençliğinin ve Büyük Türk Milleti’nin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyoruz.

İstanbul Türkiye Azerbaycan Derneği1063 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam26
Toplam Ziyaret292685
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.375213.4288
Euro15.140015.2007
Hava Durumu
Saat
Takvim