Türkiye ile Azerbaycan arasında 8 anlaşma imzalandı

Türkiye ile Azerbaycan arasında, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısının ardından bir dizi anlaşma imzalandı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in ortak basın toplantısından önce ilgili bakanlar ve kurum temsilcileri 'kombine taşımacılığı geliştirilmesi', 'diplomat değişimi', 'tohumculuk ortak kurumunun teşkili', 'arama-kurtarma hizmetlerinin koordinasyonu', 'standardizasyon', 'Türkoloji' ve 'devlet televizyonları arasında işbirliği' alanlarındaki anlaşma, mutabakat zaptı ve protokollere imza attı

Azerbaycan'ın Türkiye vatandaşlarına vize uygulaması aşamalı olarak kalkacak

11 Eylül`de Gebele`deki Azerbaycan-Türkiye Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısının ardından Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Türkiye Başbakanı Erdoğan ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yönelik vize uygulamasının tamamen kaldırılmasının söz konusu olup olmadığına ilişkin bir soruyu yanıtlayan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye'nin tüm Türk dili konuşan ülkelerin vatandaşlarına karşı vize rejimini kaldırdığını hatırlatarak, şöyle devam etti:


"Belirttiğim gibi bizim ilişkilerimiz bütün alanlarda gelişmektedir. Vize konusu bugün ele alındı ve bu sorunun aşamalı olarak çözülmesi kararı alındı.

Sanatçılar, iş adamları, bilim adamları, ünlü isimlerin geliş gidişi daha da kolaylaştırılabilir. Bütünlükte ise bu konuda bizim belirli prosedürlerimiz henüz tamamlanmadı. Onlar tamamlandıktan sonra tüm Türkiye vatandaşları vizesiz Azerbaycan'a gelebilirler. Biliyorsunuz Azerbaycan'ın hiçbir ülkeyle vizesiz giriş konusunda anlaşması yoktur. Bu konu üzerinde çalışıyoruz. Türkiye bu konuyla ilgili Azerbaycan tarafının tutumunu anlayışla karşılıyor. Bu konunun çözümü için ortak adımlar atacağız."

Erdoğan: Karabağ Konusunda Azerbaycan’ın Yanında Olmaya Devam Edeceğiz

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, bir Azerbaycanlı gazetecinin “Azerbaycan’la Ermenistan arasındaki Dağlık Karabağ sorunu ile ilgli görüşme sürecinin devam ettiği bir dönemde bazı çevreler bu süreci dikkate almaksızın Türkiye ile Ermenistan arasındaki sınırların açılması konusunu yeniden gündeme getiriyor. Bu konuyla ilgili sizin görüşlerinizi alabilir miyiz?" sorusu ile ilgili şunları söyledi:

“Dağlık Karabağ konusunda, başta tabii ki Minsk Üçlüsü olmak üzere, bu sorunun çözüm yolları ortaya konmadığı ve bir veya iki ilçenin konusu halledilmediği sürece, bir defa, bizim burada böyle bir kapı açmamız falan söz konusu değil. Bu, iktidarımız boyunca hep söylediğimiz sözdür. Böyle bir adım atamayız. Bizim herhangi bir adım atabilmemiz için, şu anda işgal altında olan yerlerden Ermenilerin çıkması gerekir. Uluslararası kurumlar tarafından da 'burası Azerbaycan'ındır' denilmesine rağmen hala hak sahiplerine buranın verilmemiş olması bir defa bizim duruşumuzu ortaya çok açık ve net koymaktadır. Duruşumuz da, bu konuda Ermenistan ile ilgili attığımız adım neyse, koyduğumuz tavır neyse bundan sonra da kesinlikle aynı şekilde devam edecektir. Bu sürecin biz de bir müdahili olarak her zaman Azerbaycan'ın yanında olmaya devam edeceğiz."

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan azerbaycan ziyareti çerçevesinde Şeki şehri yakınlığındaki Türk şehitliğini ziyaret etti.

Başbakan Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev 1918'de Azerbaycan'ın bağımsızlığı için Kafkas İslam Ordusu bünyesinde gelen ve şehit olan Türk askerinin mezarı başında dua etti.

Gerçekleştirilen organizasyon sonrasında Erdoğan, Türk şehitliği ile ilgili Türk silahlı Kuvvetleri'nin Bakü Ataşesi Tuğgeneral Yücel Karauz'dan bilgi aldı.

Aliyev ve Erdoğan eşleriyle birlikte mezara gül koydu ve dua etti. Erdoğan ve Aliyev, şehitlik ziyaretinin ardından daha sonra Şeki şehrine hareket etti.

 

   
        ......................................................................................................


3896 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam26
Toplam Ziyaret292685
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.375213.4288
Euro15.140015.2007
Hava Durumu
Saat
Takvim