20 Yanvar Şehitleri Anıldı (Basın Açıklaması)

Canla Kanla Yazılan Özgürlük AZERBAYCAN

Yıl 1990, günlerden 20 Yanvar(20 Ocak)

Bağımsız Azerbaycan Türkü'nün tarihe altın harflerle yazlan şanlı direniş günü...

1918’ de olduğu gibi 1990’da halk "Bir kere yükselen bayrak bir daha inmez" diye haykırarak tankların üzerine yürüdüler. Yürekli  Azerbaycan Türkleri o kanlı gecede azatlık meydanında ya istiklal ya ölüm dediler ve canları pahasına gözlerini  kırpmadan düşmana karşı gövdelerini siper ettiler. 70 yıllık esaret  zincirini kırarak bağımsız Azerbaycan devletinin kurulmasına vesile oldular.

Ne mutlu vatan için şehit olanlara ne mutlu bağımsızlık yolunda şehit olanlara.

Baltık  ülkelerine  bağımsızlık dağıtırken gayet  bonkör  davranan Sovyetler Birliği ,  mevzubahis Türkler olduğunda,  ortaya koydukları çifte standardı protesto etmek için Azatlık Meydanına akın eden silahsız Türklere karşı,  acımasızca davranarak  20 Ocak faciasını yapmışlardır. Kızıl Ordu  tankları sivillerin üzerine yürümüş ve yüzlercesini katletmiştir.

Vatanın vatan olabilmesi  için Azerbaycan Türkleri  bedel ödenmiş,  bu günki  Milli ve Bağımsız Azerbaycan’ın temelini atmışlardır  ve  öyle  bir temel atmışlardır ki dünya var oldukça Azerbaycan güçlenerek ilerleyecek, bu gün olduğu gibi gelecekte de Azerbaycan Kafkasya’ nın  Dünyanın parlayan yıldızı olmaya devam edecektir

Aslında biz bu günü, bir hüznü değil, Türklük milli gurur ve şuurunu yaşandığı bir gün olarak kutlamalıyız.

Türkler hiçbir zaman, hiçbir ırka ve ya millete zulüm etmemiş ve bulunduğu her çoğrafıyada adelet hoşgürü ve huzur dağıtmışlar, soykırım yapmamışlardır.

Türkler aleyhinde  soykırım iddiasında  bulunan emperyalistler önce 20 Ocağa, 26 Şubatta  31 Mart’a ve 1915’ler de Anadolu’nu çeşitli yerlerinde soykırıma ve tecride uğrayan soydaşlarımızın yaşadıklarına baksınlar. Dünya kamuoyunu bu konuda vicdanlı ve adaletli olmaya davet ediyoruz. İstek ve dileğimiz  şu ki  işgal edilmiş olan Azerbaycan topraklarının derhal terk edilmesi, soykırım ve tecride uğrayan Azerbaycanlı kardeşlerimizin bir an önce evlerine yurtlarına kavuşmasının sağlanmasıdır.

20 Yanvar günü münasebetiyle  Azerbaycan’da ve Anadolu’nun çeşitli yerlerinde vatan, bayrak ve bağımsızlık uğrunda şehit olan soydaşlarımızı saygı ile anar, şehitlerimize  yüce Allahtan rahmet dilerim.

 

                                                        İstanbul Türkiye Azerbaycan Derneği

                                                                   Yönetim Kurulu Adına

                                                             Sefer KARAKOYUNLU-Başkan1779 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam24
Toplam Ziyaret292683
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.375213.4288
Euro15.140015.2007
Hava Durumu
Saat
Takvim