Türk Dili Konuşan Ülkeler Arasında Ortak faaliyet Stratejisi Anlaşması İmzalandı

14 Mayıs'ta Ankara'da Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi'ne üye ülkelerin diaspora teşkilatları yöneticilerinin II toplantısı yapıldı. Yurtdışında Yaşayan Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının ev sahipliği ile gerçekleşen toplantıya Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye'nin diaspora kuruluşlarının yöneticileri katıldı. Toplantıda Azerbaycan tarafını Diaspora İş Devlet Komitesi Başkan 1. Yardımcısı Valeh Hacıyev temsil etti.
Oturumda "Türk Dilli konuşan ülkelerin diaspora teşkilatlarının ortak faaliyet stratejisi" nın önemi vurgulandı. İlk konuşmayı Yurtdışında Yaşayan Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Kemal Yurtnaç yaparak” bu toplantı bu güne kadar yapmış olduğumuz toplantıların en önemlisidir yıllar geçtikçe bu toplantının önem daha çok anlaşılacaktır özellikle Türk dünyasındaki ülkelerle bu adımı atmayı çok önemli sayıyoruz, Özbekistan ve Türkmenistan'ın da en yakın zamanda bu  dayanışmaya katılacağına inanıyorum" dedi.
Toplantıda konuşma yapan Diaspora İş Devlet Komitesi Başkan 1. Yardımcısı Valeh Hacıyev de Türk dünyasının sorunlarını çözmek için Türk halklarının tek diaspora altında birleşmesinin önemini vurgulayarak soydaş halkların ortak etkinliği onların güçlü adımlarla ilerlemesini, gelecekte Türk halklarının farklı konumda yer almasını sağlayacaktır dedi.
Toplantıya başkanlık eden Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da oturumun önemini vurgulayarak diasporların yurtdışında ortak faaliyeti birçok sorunların çözümünde önemli rol oynayacak. "Yurtdışında birlikte hareket edebilmek iradesini ortaya koyabilmek için olumlu bir adımdır". Bekir Bozdağ açıklamasında, Türk cumhuriyetleri kendi aralarındaki ilişkileri farklı mecraya yöneltmesi: "İlişkilerimizi daha verimli bir konuma getirmeye kararlıyız. Dolayısıyla bu adımın daha ciddi bir önemi olduğunu düşünüyorum. Dost ve kardeş ülkelerle birlikte attığımız adımlarımız olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti olarak da attığımız ciddi adımlarımız var. Yurtdışında Yaşayan Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı bu amaçlara hizmet ediyor. Kurum yurtdışındaki tüm soydaşlarımızla olan ilişkilerimizi daha farklı noktaya getirmek için çalışıyor. Ortak olan kültürümüzü daha da ön plana çıkardıkça aramızdaki ilişkilerin farklı bir yönde olacağına inanıyorum. Bu doğrultuda her türlü faaliyeti hükümet olarak destekleyeceğiz ".
Konuşmaların ardından Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi'ne üye ülkeleri - Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan arasında "Türk Dili konuşan ülkelerin diaspora teşkilatlarının ortak faaliyet stratejisi" imzalandı.

Bir daha ki toplantının 21 Haziran'da 2013’de Bakü'de yapılacağı karara bağlandı.1284 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam25
Toplam Ziyaret292684
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.375213.4288
Euro15.140015.2007
Hava Durumu
Saat
Takvim