Azerbaycan Halk Cumhuriyeti'nin Kutluşunun 95.yılı kutlamaları Muhteşem geçti


HABERLE İLGİLİ VİDEO
http://www.youtube.com/watch?v=gc0lZtWFpY8

Azerbaycan Cumhuriyeti'nin 95. kuruluş yıldönümü Azerbaycan'da, kardeş ülkelerde ve dünyanın çeşitli merkezlerinde düzenlenen etkinliklerle kutlanıyor.

Azerbayacan'ın 95. kuruluş yıldönümü kutlamaları kapsamında, İstanbul Türkiye-Azerbaycan Derneği de, Kadıköy'deki dernek merkezinde bir tören düzenledi. Törene, Azerbaycan'dan gelen konukların yanı sıra, Türkiye'de yaşayan Azerbaycan Türkleri ve kardeş ülkenin sevincini paylaşamak üzere gelenler katıldı.

Sunuculuğunu Dernek Başkan Yardımcısı Abbas Murat Danışmanlı’nın yaptığı geniş katılımlı görkemli törende yapılan heyecanlı konuşmalar, kardeş ülkenin kuruluşunda iki ülkenindayanışmasına ilişkin anlatılan anılar, duygusal anaların yaşanmasına neden oldu.

Saygı duruşu ve iki kardeş ülkenin milli marşlarının okunmasının ardından, İstanbul Türkiye-Azerbaycan Derneği Başkanı Sefer Karakoyunlu, yaptığı açış konuşmasında, iki kardeş ülkenin tarih boyunca sergiledikleri dayanışmanın önemine dikkat çekti ve "İki devlet, bir millet olduğumuz gerçeğini hiçbir zaman unutmadık, her zaman bu tarihi gerçeğin bilincinde olarak yaşadık" dedi.

Başkan Karakoyunlu, bir yıldız gibi parlayan Azerbaycan’ın, kendi geleceğini emin adımlarla inşa etiğini ve bölgenin parlayan yıldızı olmaya devam edeceğini belirterek sözlerine şöyle devam etti:

“Azerbaycan Halk Cumhuriyeti’nin 95.yıl Kutlu olsun. Azerbaycan halkı 1918’de “Bir kere yükselen bayrak bir daha inmez” nidaları ile bağımsızlıklarını ilan ettiler. Malesef bu sevinç uzun sürmedi. Osmanlı İmparatorluğunun, Anadolu’nun ve Kafkasya’nın en zor döneminde kurulan Kafkasya’da ilk Türk devleti unvanına sahip olan Azerbaycan Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşu, bu gün olduğu gibi, geçmişte de Türk dünyasının en önemli siyasi olaylarından biridir. Azerbaycan Halk Cumhuriyeti`nin kuruluşundan bu yana geçen 95 sene, dört aşamaya bölünebilir:

1.dönem: 1918-1920 yılları, Azerbaycan Halk Cumhuriyeti`nin faaliyette bulunduğu yıllar; 2.dönem: 1920-1922 yılları, Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti`nin var olduğu yıllar; 3.dönem: 1922-1991 yılları, Azerbaycan`ın totaliter rejim, komünist ideoloji ortamında yaşadığı, Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği`nde diğer birlik cumhuriyetleriyle birlikte faaliyet gösterdiği dönem. Dördüncü dönem: 1991 yılının aralık ayından başlıyor, Sovyetler Birliği`nin çökmesi üzerine Azerbaycan`ın bağımsızlığını ilan etmesinden bugüne süregelen yıllardır.

Azerbaycan Halk Cumhuriyeti`nin ilan edilmesi, pek çok sıkıntıların yaşanmasına neden oldu. Zira, o dönemdeki emperyalist güçler Azerbaycan’da bağımsız bir devletin kurulmasını çıkarlarına uygun bulmuyorlardı. Azerbaycan ekonomik ve siyasi açıdan birçok zorlukları yenmek durumundaydı.

 Biz bugün gururla söyleyebiliriz ki, tüm bu zorluklarla rağmen, Azerbaycan Halk Cumhuriyeti varlığını sürdürdü, faaliyet gösterdi ve iki sene zarfında çok büyük işler yaptı. Bugünkü bağımsız Azerbaycan`ın temelini attı.

Azerbaycan Halk Cumhuriyeti, 28 Mayıs 1918 tarihinde İstiklal Beyannamesi’nin ilanı ile kurulmuştur. Azerbaycan`da Halk Cumhuriyeti`nin kurulması 19. yüzyılın sonu ve 20. yüzyılın başında Azerbaycan`daki sosyopolitik, edebi, felsefi ortam ile bağlantılıdır. O dönemde, Azerbaycan`da ve onun çevresinde gelişen süreçlerin mantıksal bir sonucu olarak Azerbaycan Halk Cumhuriyeti kurulmuştur.

1915 de Bakü’den, Kerkük’ten, Kafkasya’dan ve dünyanın çeşitli yerlerinden on binlerce gönüllü  Çanakkale’ye gelerek, emperyalist düşman güçlerine karşı koyarak düşmanları mağlup etmiş, Türk’ün gücünü tüm dünyaya göstermiş ve bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin temelini atmasına vesile olmuşlardır.

Aynı ruh ve dayanışma 1918’de Kafkas coğrafyasında tezahür etmiştir. 1918 yılında, askere ve cephaneye ihtiyaç duyduğumuz bir dönemde, Azerbaycan’ın soykırıma uğradığını, Azerbaycan Türklerinin zor durumunda olduğunu öğrenen Osmanlı İmparatorluğu, ölüm kalım mücadelesi verdiği bir dönemde, Kafkas İslam Ordusu’nu İstanbul’dan Azerbaycan’a yollamıştır. Azerbaycan halkı Türk ordusunu büyük bir sevinç ve coşku ile karşılamış, birlik ve dayanışma içinde düşmanları Azerbaycan topraklarından söküp atmışlardır. Bu mücadelede on binlerce soydaşımız şehit olmuştu; 1320 şehidimiz Türkiye vatandaşıydı.  Onlar, binlerce km uzakta olsalar da, öz vatanlarında Türklük milli gurur ve şuurunu yaşatmak adına rahat uyumaktadırlar.

Kafkasya ve bölgenin parlayan yıldız Azerbaycan Cumhuriyeti’nin temeli, aslında o günlerde atılmıştır. Bu vesile ile, o günkü zor şartlarda Azerbaycan’ın bağımsızlığı için şehit olan soydaşlarımızı, bu günlerin temeli olan Azerbaycan Halk Cumhuriyeti’nin kurucularını, “Bir kere yükselen bayrak bir daha inmez” diyerek Türklüğün milli gurur ve şuurunu yaşatan Mehmet Emin Resulzade’yi “Men Atatürk’ün askeriyem” diyen Ebulfez Elçibey’i, “Biz iki devlet bir milletiz” diyen ve çağdaş Azerbaycan’ın mimarı Haydar Aliyev’i, “Azerbaycan’ın sevinci bizi sevincimiz, kederi de bizim kederimizdir” diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, vatan ve bayrak uğruna şehit olan soydaşlarımızı ve gazilerimizi rahmetle, minnetle ve şükranla anarak minnettarlığımızı bildiririz. Ruhları şad, mekânları cennet olsun.”

Daha sonra, Azerbaycan Milletvekili Jale Aliyeva’nın iki ülkenin birlik ve beraberliğinin, ekonomi ve siyasi konularda işbirliği yapmalarının önemini vurgulayan konuşmasının ardından, Azerbaycan İstanbul Konsolosu Emma Heydarova, Abbas Gökçe, Yakup Güvenç, İhsan Özköseli, Cumhur Turan, Aşık Maksut Feryadi, Azerbaycanlı Gazeteci-Yazar Nurengiz Gün, ARDER Yönetim Kurulu, Cevdet Şentürk, Şahlanış Hareketi Genel Başkanı Murat Altun da, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin 95. Kuruluş yıldönümüne ilişkin duygu ve düşüncelerini dile getirdiler.

Geceye ayrıca sanatçı Metin Güngör, Âşık maksut Feryadi, Tuna Güvenç, Zeki Sümertaş, Cumhur Turan ve Orçun Uzan ezgileri ile geceye renk kattılar. Kutlama, Azerbaycan coğrafyasından melodiler eşiliğinde sunulan ikramlarla devam etti.

Haber: İST-TAD Basın1727 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam24
Toplam Ziyaret292683
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.375213.4288
Euro15.140015.2007
Hava Durumu
Saat
Takvim