Kafkasyanın Parlayan Yıldızı Azerbaycan'a Başarılar Dileriz

 

 

Azerbaycan bu gün olduğu gibi gelecekte de gelişmeye devam ederek bölgenin en iyi devletleri arasında yerini istikrarlı bir şekilde koruyacak ve bölgenin parlayan yıldızı olmaya devam edecektir.

Azerbaycan ile Türkiye arasında asırlara dayanan bir kardeşlik vardır bu anlamada ortak kök, dil, din birliği, benzer kültür, örf ve geleneklerin olması iki ülke arasında kardeşliğin tescilini kuvvetlendirmektedir.

9 Kasım 1991 de Azerbaycan’ın bağımsızlığını kabul eden ve dünyaya duyuran ilk devlet Türkiye Cumhuriyeti olmuştur.

Türkiye Azerbaycan için uluslararası dayanak ve müttefiktir. Azerbaycan ile Türkiye'nin ekonomik, siyasi, kültürel, bilim ve eğitim, askeri - teknik alanlarda işbirliğini, enerji ilişkileri, ortak gerçekleştirilen petrol ve gaz projeleri, bu dayanışmanın en önemli göstergesidir.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün " Azerbaycan'ın sevinci bizim sevincimiz, kederi ise bizim kederimizdir " Haydar Aliyev'in dediği gibi " Biz bir millet, iki devletiz " fikirleri iki ülke arasında dostluk, kardeşlik ilişkilerinin başarıyla gelişmesi için zemin rolünü oynamış ve bu ilişkilerin temel faktörünü belirlemiştir.
Azerbaycan’da bugün olduğu gibi, gelecek yeni dönemde de yürütülen başarılı ve tutarlı bir politika sonucunda bu durum iki ülke arasındaki ilişkilerin en üst seviyede gelişmesine ortam sağlamıştır.

Türk dünyasının dayanışması adına Yapılan tutarlı çalışmalar sonucu Türk dünyasının birliği ve dayanışması adına Azerbaycan’da çok başarılı toplantılar ve formlar gerçekleştirilmiştir. 2013 yılında Azerbaycan'da düzenlenen Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi III Zirvesi Türkiye Azerbaycan ve bölge ülkeleri arasında dayanışmanın güçlendirilmesi adına örnek ve önemli bir zirve olmuştur.
Bugün bölgede istikrarın sağlanması ve güçlendirilmesi, Türkçe konuşan halkların barış ve güvenliğinin sağlanması, uluslararası topluluğa entegrasyonun hızlandırılması amacıyla etkinliğin güçlendirilmesi; Azerbaycan Türkleri olarak Azerbaycan’ın bu istikrasalı gelişimini insan hak ve özgürlüklerine daha çok önem verileceğini genç bir cumhuriyet olan Azerbaycan Cumhuriyetinin geleceğe daha emin adımlarla yürüyeceğini canı gönülden destekliyoruz.
Bu istikrar ve güven ortamı devam ederken gelecek dönemde en büyük arzumuz; Azerbaycan’da istikrar ve gelişmelerin hız kesmeden devam ettirilmesi ve İşgal altında buluna topraklarımızın bir an önce özgürlüğüne kavuşturulması, yerinden yurdundan edilen soydaşlarımıza topraklarının geri verilmesidir. İnanıyoruz ki, devam ettirilecek olan başarılı ve tutarlı bir politika ve çalışmaları Azerbaycan halkının refahının yükseltilmesine ve her yönden gelişmesine vesile olacaktır.

Bu vesile ile bunu tekrar belirtmek isterim ki; Azerbaycan ve Türkiye’nin Dostluk, Kardeşlik ve dayanışması sonsuza dek sürecektir.

 

      İstanbul
  Türkiye Azerbaycan Derneği
     Yönetim Kurulu Adına
Sefer KARAKOYUNLU
   Başkan


1117 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam26
Toplam Ziyaret292685
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.375213.4288
Euro15.140015.2007
Hava Durumu
Saat
Takvim