İSTTAD Muhteşem Törenle Yeni Binasına Taşındı

İSTTAD-İstanbul Türkiye Azerbaycan Derneği Yeni Binasını Açılışı Töreni Muhteşemdi
Dualarla başlanan açılış tören Açılış kordelası kesilmeden önce Kafkas Yıldızları ekibi bir gösteri yaptı. Kordela kesildikten sonra dernek binasına geçildi. Burada dernek başkanı  Sefer Karakoyunlu, bir konuşma yaptı. Karakoyunlu, yaptığı konuşmada derneğin 2010 yılında faaliyete başladığını, o günden bu yana birçok çalışmaya imza atıldığını, özellikle Türkiye-Azerbaycan arasında var olan dostluk, kardeşlik ve dayanışma bağlarını en üst seviyeye taşımak için birçok çalışmalar yapıldığını, dernek olarak üzerlerinde çok büyük görevler olduğunu bu görevlerin dostluk ve dayanışmayı sürdürerek en üst seviyeye çıkarmak, problemlerimizi  kamuoyuna ve tüm dünyaya anlatabilmek olduğunu söyledi.

Karakoyunlu'dan sonra Azerbaycan Başkonsolosu Hasan Sultanoğlu Zeynelov kürsüye davet edildi.  Zeynelov yaptığı konuşmada derneklerin  ve vakıfların önemini anlattıktan sonra İstanbul Türkiye Azerbaycan derneğinin aktif olarak faaliyet gösterdiğini ve Azerbaycan takviminde,  Hocalı katliamı, 20 Ocak  Katliamı, Nevruz Bayramı, Azerbaycan'ın bağımsızlık günü gibi her özel günü unutmadığını bu özel günlerle ilgili aktiviteler düzenlediğini ve düzenlenen aktivitelere etkin olarak katıldığını bunun için Sefer Karakoyunlu'ya  ve dernek üyelerine özellikle teşekkür etmek istediğini söyledi. Zeynelov, Ermeni işgali altındaki Azerbaycan toprağının kurtarılması için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını, derneklerinde bu konuda kamuoyu oluşturabilecek çalışmaları yapacaklarını söyleyerek Azerbaycan'dan getirdiği bir Karabağ el dokuma halısını hatıra olarak derneğin açılış hediyesi olarak verdi.

Zeynelov'dan sonra Azerbaycanlılar Türk Dili Konuşan Halklar Emektaşlık Merkezi  Dernek Başkanı  İlhan İsmailov kürsüye davet edildi. İsmailov yaptığı konuşmada, Topraklarımız işgal altındadır. Dünyada Azerbaycan gibi 5 ülkede toprakları işgal altında olan başka bir ülke yoktur dedi. İran'da, Rusya'da Derbent, Gürcistan'da  Borçalı, Ermenistan'da Karabağ'ın yanı sıra eski Türk yurdu olan Erivan ve Ermenistan'ın kurulu olduğu topraklar. Bu nedenle Türk Diasporalarının dünyada ve Avrupa  ülkelerinde yapacağı çok işleri var. Dedi.

Azerbaycan  Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Temsilcisi Gafar Aliyev yaptığı konuşmada 21. Yüzyılın Türklerin yüzyılı olduğunu, Türkiye ile Azerbaycan'ın enerji alanında yaptığı işbirliğinin, 2014 yılında açılması beklenen Kars-Bakü-Tiflis demiryolunun ve diğer ortak projelerin harici düşmanları rahatsız ettiğini ve harici düşmanlar medya aracılığı ile bu işbirliği aleyhinde faaliyet gösterdiğini, bizimde kültürel faaliyetlerle, filmlerle, dizilerle, gazete ve yayın organları ile  bu bağları güçlendiren çalışmalar yapılması gerektiğine vurgu yaptı.

MHP Kars Belediye Başkanı Adayı Murtaza Karaçanta yaptığı konuşmada" Türk milletinin serüvenindeki kutlu yolculuğu ve bu yolculuğun milletten devlete geçişindeki önemli duraklardan biriside Azerbaycan devletidir. Asya'nın batısından Anadolu ile koyun koyuna Türkün kültür ve medeniyet nöbetini tutmaktadır. Geçmişin acı dolu günlerini bir türlü yenemeyen, Ermeni zulmünden kurtulamamış, toprakları hala işgal altında, ama inancıyla geleceğe yürüyen bir devlettir. Şanslıdır, Anadolu'da kendisi gibi düşünen, üzülen, seven, sevilen kardeşleri vardır. Şanslıdır, asırlar sonrasından, asırlar ötesine yürüyecek kültürü vardır. Şanslıdır imanı vardır. Türkülerinde laleler motifini işlerken, Anadolu'daki kardeşlerinin şahadet yardımları için bu türküler söylendiğinde bu kardeşlikle birlikteliğin sonsuza kadar süreceğinin bir nişanı olduğunu da cihana ilan etmiştir." Diyerek duygularını ifade etti.

Em.Danıştay üyesi ve Derneğin onursal üyesi Abbas Gökçe ise yaptığı konuşmada bazı dernekleri eleştirerek dernek yönetiminin kendi amaçları için çalıştığını ve gerçek amaçlarını unuttuğunu bu derneğin ise gerçek amaç için çalışan az sayıdaki derneklerden biri olduğunu söyledi.. Abbas Gökçe'nin samimi duygularla okuduğu Azerbaycan'a ilk gidişini anlatan şiiri büyük alkış aldı.

Dernek açılışında Ağsakllı Bekir Doğan ve  İhsan Özköseli'de birer konuşma yaptı. Bu arada Gence temsilcisi işadamı Ceyhun Sultan ve   CHP milletvekili Ali Özgündüz kısa bir gecikme ile geldi. Ali Özgündüz kürsüye gelerek  bir konuşma yaptı.  Özgündüz yaptığı konuşmada Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ilişkilere değindi. İki ülke arasındaki ilişkilerin çıkara dayalı olmayan samimi, dostluk ve kardeşlik ilişkisi olduğunu, Turkiye Cumhuriyetinin kuruluşunda Azerbaycan'ın yardım ettiğini, Çanakkale’de Azerbaycan askerlerinin de şehit olduğunu, Türk milleti de Azerbaycan'ın   Bakü'nün kurtarılması için buradan oraya ordu gönderdiğini şehit verdiğini ifade etti. Milletvekili Ali Özgündüz Azerbaycan'ın önemine de değinerek  dünyanın parlayan bir yıldızı, bir çekim merkezi olduğunu geçen yıl BM üyesi olma başarısını gösterdiğini söyledi.

Açılış töreninin sonunda Anadolu Aydınlar Ocağı Başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek'de kısa bir konuşma yaparak şunları söyledi." Devletlerin sınırlarını kanunlar çizer, milletlerin sınırlarını çizecek kanunlar yoktur. Onun için Azerbaycan ve Türkiye insanı sadece dost milletler değil can kardeşi, kan kardeşi milletlerdir. Bu böyle bilinmeli "dedi

Terekeme Karapapak Türkleri Derneği Basın Sözcüsü Mustafa Yıldız'da söz alarak Borçalı'ya Kimlik kartı ile gidebildiğini, Kardeş Azerbaycan’a da kimlik ile gitmeyi arzu ettiğini söyleyerek düşüncelerini ifade etti.

Dernek binasının açılışı, konukların verdiği hediye ve konuklara verilen plaket töreni ve aynı zamanda konuklar onuruna verilen yemekle ile son erdi.

Açılışa çok sayıda seçkin davetli katıldı.

Azerbaycan Başkonsolosu Hasan Sultanoğlu Zeynelov, Azerbaycanlılar Türk Dili Konuşan Halklar Emektaşlık Merkezi  Dernek Başkanı  İlhan İsmailov, Atxem Genel Sekreteri İlgar İlkin Azerbaycan  Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Temsilcisi Gafar Aliyev, CHP milletvekili Ali Özgündüz, Şair Abbas Gökçe, MHP Kars Belediye Başkan Adayı Murtaza Karaçanta, Dr. Zihni Papakçı, Anadolu Aydınlar Ocağı dernek başkanı  Prof Dr. İbrahim Öztek, Prof.Dr Adil Allahverdi Yeditepe Ünv Öğr Görv. Teymur Rızayev Derneğin Gence Temsilcisi işadamı Ceyhun Sultan, Ağsakllı Bekir Doğan,  İhsan Özköseli, Bahattin Miral, Ataşehir Belediyesi Ulaştırma Müd. Orhan Çerkez, Ar-Der başkanı Ahmet Demirbaş, Ar-Der Kurucu başkanı Cevdet Şentürk , Birim temsilcileri Yunus Küçük, Zihni Akbulut, Terlan Kaya, Kadıköy MHP İlçe Başkanı Zeki Çeliker  Anadolu İrfan Otağı Başkanı Süleyman Tıraş Küçükçekmece Belediye meclis Üyesi Oruç Oymak, Çekmeköy AKP Belediye meclis üyesi A.adayı ve ALDSİAD başkanı Kayabey Kaya, Nuray Bulut Taşdemir, Sanatçı Burhan Yıldırım,  Sanatçı Maksut Koca Feryadi, Terekeme Karapapak Türkleri Dernek Başkanı Engin Aybirdi, Iğdırlılar Dereneği Başkanı Sinan Bayat ve Yönetim kurulu İstanbul Sürücü Kursları Konfederasonu Genel Başkanı Nısret Türker ve yönetim kurulu Azerbaycan’dan Garmon üstadı Tahir Zakirov,Balaban Üstadı Alihan Samedov  ve çok sayıda seçkin davetli açılışa katıldı.1271 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam27
Toplam Ziyaret292686
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.375213.4288
Euro15.140015.2007
Hava Durumu
Saat
Takvim