20 Yanvarı Saygı ve Gururla Anıyoruz


20 Yanvarı Saygı ve Gururla Anıyoruz

20 Ocak olayları Azerbaycan tahine kara bir leke olarak kazındığı gibi, bu gün aynı zamanda Azerbaycan Türklerinin Milli tarihine Kahramanlık olarak ta yazılmış bir gündür.

Bir ker yükselen bayrağın bir daha inmeyeceğini haykıran Azerbaycan Türkleri beş dakika sonra şehit olacaklarını bildikleri halde Rus tanklarının önünden çekilemeyerek cesaretlerini ve vatanın bağımsızlığı ve bekası için ölünebileceğini tüm dünyaya haykırmışlardır. 20 Ocak aynı zamanda, Azerbaycan Türklerinin 70 yıllık esaretinin bittiği günüdür.

Baltık ülkelerine bir gecede tanınan bağımsızlık, ne yazık ki Azerbaycan için bir kâbus olmuştur. Glastnos adlı yapılanma, Azatlık Meydanında yüzlerce Türk’ün ölümü ile devam etmiştir. O gün orada şehit olanlar bağımsız Azerbaycan Cumhuriyeti’nin ve milli ruhun tezahüründe öncü olmuşlardır.

Azerbaycan, Ruslar için o kadar önemliydi ki, Azerbaycan’ı kaybetmemek için Ruslar Kızıl Ordu mensubu 62 bin askeri personeli Azerbaycan’a göndermişti ve çıkan olaylarda canlı olan her şeye ateş açmışlardır canlı olan her şeye.

Bu durumu dünyanın duymaması için, Ruslar ilk önce Azerbaycan Televizyonunu hedef alınmış ve Azerbaycan’ın dünya ile irtibatı kesilmeye çalışılmıştır.

Azadlığ meydanında 137 kişiyi tanklarla ezerek katletmişlerdir. Gözü dönmüş caniler yaralı taşıyan ambulansa bile ateş açacak kadar vahşileşmişlerdir.

Bu durumun tek sebebi Azerbaycan ve ahalisinde yaşayan Türk varlığına son vermekti. Çünkü Azerbaycan’ın bağımsızlığı Ruslar için hazmedilemez bir vakaydı ama başaramadılar ve dünya var oldukça da başaramayacaklar.

O gün orada şehit olan 137 Türk evladı bağımsız Azerbaycan Devletinin temelini atmış ve güçlenmesine vesile olmuşlardır.

Bu gün bu güçlü temel kuvvetlenerek devam etmektedir.  Bu gün olduğu gibi gelecekte de Azerbaycan bölgenin parlayan yıldızı olmaya devam edecektir.

 

Bu sevinç ve kederimizi paylaşırken üzülerek şunu da ifade etmek isterim ki; bu gün Hrant dink’e gösterilen dikkat Azerbaycan ve Türkiye Türklerine yapılan soykırımlara karşı halkımızın duyarsızlığı bizi üzmektedir. İnşallah 2015 yılında yapılacak büyük etkinliklere kadar herkes bilinçleşir ve Türk’ün Türk’ten başka dostunun olmadığını anlar.. Bir daha 20 yanvarların Hocalıların yaşanmamsı dileği ile tüm duyarlı katılımcılara saygılarımı sunar. 20 YANVARI UNUTMAYACAĞIMIZI ve UNUTTURMAYACAĞIZ bildirir tüm şehitlerimizi rahmetle, minnetle ve şükranla anarız. Ruhları şad mekânları cennet olsun.

 
                                                                   İST-TAD İstanbul
                                                          Türkiye Azerbaycan Derneği
                                                              Yönetim Kurulu Adına
                                          Sefer KARAKOYUNLU-Başkan


1065 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam26
Toplam Ziyaret292685
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.375213.4288
Euro15.140015.2007
Hava Durumu
Saat
Takvim