BİR KERE YÜKSELEN BAYRAK BİR DAHA İNMEZ


Azerbaycan Türkleri 1918’de “Bir kere yükselen bayrak bir daha inmez” nidaları ile bağımsızlıklarını ilan ettiler. Osmanlı İmparatorluğunun, Anadolu’nun ve Kafkasya’nın en zor döneminde kurulan Kafkasya’da ilk Türk devleti unvanına sahip olan Azerbaycan Halk Cumhuriyeti büyük zorluklarla kurulmuştur. Bu önemli hadise bu gün olduğu gibi, geçmişte de Türk dünyasının en önemli siyasi olaylarından biridir. Azerbaycan Halk Cumhuriyetinin kuruluşunda Azerbaycan’a yardıma giden Kafkas İslam ordusu mensupları çok büyük kahramanlıklar göstermiş Azerbaycan Türkleri ile sırt sırta vererek büyük Mücadeleler vermişlerdir. Bu mücadelede on binlerce soydaşımız şehit olmuştur. Bu şehitlerden 1320 şehidimiz Türkiye vatandaşıydı.  Onlar, binlerce km uzakta olsalar da, öz vatanlarında Türklük milli gurur ve şuurunu yaşatmak adına rahat uyumaktadırlar.

Kafkasya ve bölgenin parlayan yıldız Azerbaycan Cumhuriyeti’nin temeli, aslında o günlerde atılmıştır. Bu vesile ile, o günkü zor şartlarda Azerbaycan’ın bağımsızlığı için şehit olan soydaşlarımızı, bu günlerin temeli olan Azerbaycan Halk Cumhuriyeti’nin kurucularını, “Bir kere yükselen bayrak bir daha inmez” diyerek Türklüğün milli gurur ve şuurunu yaşatan Mehmet Emin Resulzade’yi “Men Atatürk’ün askeriyem” diyen Ebulfez Elçibey’i, “Biz iki devlet bir milletiz” diyen ve çağdaş Azerbaycan’ın mimarı Haydar Aliyev’i, “Azerbaycan’ın sevinci bizi sevincimiz, kederi de bizim kederimizdir” diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, vatan ve bayrak uğruna şehit olan soydaşlarımızı ve gazilerimizi rahmetle, minnetle ve şükranla anarak minnettarlığımızı bildiririz. Ruhları şad, mekânları cennet olsun.”

Bu gün, Azerbaycan Demokratik Halk Cumhuriyetinin kurucusu Mehmet Emin RESÜLZADE’ nin 130. doğum günüdür. Bu vesile ile Türk Dünyasının bu büyük şahsiyetinin 130. Doğum gününü saygı ve hürmetle anıyoruz. BİR KERE YÜKSELEN BAYRAK BİR DAHA İNMEZ”

 

İST-TAD İstanbul
Türkiye Azerbaycan Derneği
Yönetim Kurulu Adına
Sefer KARAKOYUNLU-Başkan.8659 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam25
Toplam Ziyaret292684
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.375213.4288
Euro15.140015.2007
Hava Durumu
Saat
Takvim