Hocalı Soykırımı 22.Yılında İstanbul'da anıldı


Abbas Gökçe(Eski danıştay üyesi MV)Atilla Kaya(Milletvekili)
Elman Mammedov(Milletvekili)Prof.Dr İbrahim Öztek(Anadolu Aydınlar ocağı Bşk)Timsal Karabekir(Kazım Karabekir Vakfı Bşk)Ali Özgündüz(Milletvekili)

İSTTAD-Mazlumların ahı yerde kalmamalıdır

İstanbul Türkiye Azerbaycan Derneğinin (İST-TAD) 26 Şubat 1992 yılında Ermenilerin Azerbaycan’ın Hocalı kentinde gerçekleştirdiği ve 613 masum, korumasız Azerbaycan Türkünü vahşice katlettiği Hocalı Katliamının 22. yılında, katliamı gözler önüne seren fotoğraf sergisi ve panel düzenledi.

Hocalı Katliamı 22. yılında Türkiye'nin birçok yerinde yürüyüşler, paneller ve fotoğraf sergileri ile kınandı. Bunlardan bir tanesi de İstanbul Türkiye Azerbaycan Derneğinin düzenlediği Fotoğraf sergisi ve paneldi.İstanbul Türkiye Azerbaycan Derneğinin (İST-TAD) 26 Şubat 1992 yılında Ermenilerin Azerbaycan'ın Hocalı kentinde gerçekleştirdiği ve 613 masum, korumasız Azerbaycan Türkünü vahşice katlettiği Hocalı Katliamının 22. yılında, katliamı gözler önüne seren bir fotoğraf sergisi ve Panel düzenledi.Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde düzenlenen Fotoğraf sergisi ve Panele, konuşmacı ve izleyici olarak çok sayıda bilim adamı, tarihçi, siyasetçi ve vatandaş katıldı.Panel'i izleyenler Hocalı katliamının canlı tanığı, o gün orda santral memuresi olarak görev yapan Dürdane hanımın anlattıkları karşısında gözyaşlarını tutamadılar. Vahşice gerçekleştirilen katliamda, Dünyaya masum olarak gösterilen Ermenilerin nasıl insanlık dışı yöntemlerle kadın ve çocukları katlettikleri, kimilerini canlı canlı yaktıkları, hamile kadınların karınlarını deşerek anasından doğmamış bebeleri bile katlettikleri, izleyenlerin gözleri önünde bir kez daha canlandı. Hocalı katliamının bir soykırım olduğu vurgulandı.
Anadolu Aydınlar Ocağı Başkanı Prof. Dr. İbrahim öztek'in başkanlık ettiği oturumda Hocalı Valisi iken katliamın canlı tanığı Azerbaycan milletvekili Elman Memmedov, CHP İstanbul milletvekili Ali Özgündüz, MHP İstanbul milletvekili Atilla Kaya, Hukukçu-1982 anayasası danışma meclisi üyesi Abbas Gökçe ve Kazım Karabekir 'in kızı Timsal Karabekir katliam ile ilgili konuşmalar yaparak düşüncelerini ifade ettiler. Oturum öncesinde İstanbul Azerbaycan Başkonsolosu Hasan Sultanoğlu Zeynelov, İST-TAD başkanı Sefer Karakoyunlu, Azerbaycan milletvekili Agil Abbas, TURSAM Startejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Ahmet Şhidov'da Hocalı katliamının bir soykırım olduğu yönünde düşüncelerini ifade ettiler.
Panel İST-TAD- BAŞKANI Sefer Karakoyunlu'nun açılış konuşmasıyla başladı. Sefer Karakoyunlu konuşmasında 1905 yılından 1992 yılına kadar çeşitli tarihlerde Azerbaycan Türklerinin, Ermenilerin yaptığı katliamları sonunda katledildiğini, son olarak 1992 yılında Hocalı'da bir gecede 613 kişinin katledildiğini, bir soykırım yaşandığını, bu soykırımın canlı tanıklarının hayatta olduklarını, fotoğraf ve video kayıtları ile bu soykırımın belgelendiğini söyledi. Karakoyunlu Hocalı katliamının unutulmasına asla izin vermeyeceklerini, bu soykırımı yapanları ve ona destek olan, ortak olan büyük devletlerin suçlarını haykıracaklarını, canlı tanıklar, fotoğraflar ve video kayıtları ile soykırımın ispat edildiğini, uluslararası hukuk tanımlamalarında bunun bir soykırım olduğunu bu vahşeti tüm dünya kamuoyuna anlatmaya, haykırmaya devam edeceklerini, Ermenilerin işgal ettikleri Azerbaycan toprağından derhal, kayıtsız şartsız çekilmeleri gerektiğini söyledi.
İstanbul Azerbaycan Konsolosu Hasan Sultanoğlu Zeynelov ise yaptığı konuşmada Hocalı'da olan hadiseyi anlatmak için 15 dakikanın yeterli olmayacağının, orada yaşanan faciayı atlatmanın ifade etmenin zor olduğunu, beşeriyete karşı, insanlığa karşı suç işlendiğini söyledi. Zeynelov Ermenilerin bu soykırımı tek başına değil Sovyet ordusunun 366.Alayının yardımıyla gerçekleştirdiğini de ifade etti. Sultanoğlu işgal edilen Azerbaycan topraklarının kurtarılacağını söyleyerek konuşmasını tamamladı.
Panelde konuşan Azerbaycan milletvekili Agil Abbas yaptığı konuşmada Türklerin yaptığı savaşlarda masum,silahsız insanlara,kadınlarına, kızlarına,çocuklarına dokunmadığını onları koruyup kolladığını ,zarar vermediğini, savaş sırasında Yunanlıların Türk bayrağını ayak altına serdiklerini, buna karşılık Atatürk'ün ayağının altına Yunan bayrağını serildiğini, Atatürk'ün bunu kabul etmeyip tepki gösterdiğini ve bayrağın milleti temsil ettiğini söyleyerek Yunan bayrağını kaldırttığını, Osmanlı'nın 600 yıl Dünya'yı adaletli bir şekilde yönettiğini, Osmanlı'nın yıkılması ile kargaşanın ve Dünya savaşlarının başladığını söyledi.
TURSAM Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Ahmet Şhidov da yaptığı konuşmada başta Rusya olmak üzere birçok yerde Hocalı ile ilgili faaliyetler yaptığını anlattı.
MHP İstanbul milletvekili Atilla Kaya yaptığı konuşmada hükümetin dışişleri politikasını eleştirerek, Türkiye'de iyi şeyler olacak diye başlatılan (PKK ile ilgili) Barış sürecine benzer bir sürecin Ermeni meselesinde de başlayabileceğini ve Türk milletinin, Türk dünyasının uyanık olması gerektiğini milletimizin haklarının çiğnenmesine ve milletimize atılan iftiralara karşı çelik bir set olmalıyız dedi.
CHP İstanbul milletvekili Ali Özgündüz ise yaptığı konuşmada bugün Karabağ'da,Erivan'da bir tek Türk'ün bulunmadığını, ama Türkiye'de 60 bin Ermenistan vatandaşının kaçak çalıştığını, hiç kimsenin de buna ses çıkarmadığını merhamet duygusuyla, insani duygularla bunlara düşmanca davranılmadığını ama Sarkisyan'ın " Karabağı biz aldık, Ağrıyı da siz alırsınız" diye gençlerine seslendiğini ve düşmanlığından vazgeçmediğini söyledi. Özgündüz, Türkiye'nin Ermenistan sınır kapısının Ermenilerin Karabağ'dan, işgal ettiği Azerbaycan topraklarından çekilmediği sürece açılamayacağını kimsenin bu kapıyı açmaya gücünün yetmeyeceğini de söyledi.
Anadolu Aydınlar Ocağı Başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek Ermenilerin Akdamar Kilisesinde ibadet yapmak için Kara Haç dikmek istediklerini ve bu haç dikilmeden ibadet etmeyeceklerini söylediğini ve Kara Haç'ın dikildiğini söyledi. Öztek Kara Haç'ın Ermenilerin 1915 yılında Van harekatının simgesi olduğunu da söyledi.
Hocalı valisi Elman Memmedov Hocalı soykırımının canlı tanığı olduğunu Ermeni yazar Zori Balayan'ın kitabında 13 yaşında bir Türk çocuğunun canlı-canlı nasıl derisini yüzdüğünü anlattığını, bunun bir itiraf olduğunu ve buna benzer hadiselerin Hocalıda yaşandığını ayrıntıları ile anlattı.
Timsal Karabekir panelde babası Kazım Karabekir'in askerlik yaşamını ve şark cephesi komutanı olarak, Kars-Ardahan-Iğdır'ı kurtardığını anlattı. Hukukçu-Şair Abbas Gökçe'nin okuduğu şiir ile panel sona erdi.
Panel'in sonuç bölümünde "Türkiye ve Azerbaycan, yeni dünya düzeninin, stratejik oyunlarını bozmak zorundadır."
"Coğrafi konumumuz ve stratejik alanımız dün olduğu gibi bugün de ABD,Rusya ve AB için iştah kabartıcı olmaktan çıkmamıştır.
"Ermenistan'ı, Rusya'nın ve Diasporanın kuklası olmaktan ve de yokluktan kurtarabilecek anahtar ise Türkiye ve Azerbaycan'dadır.
"Karabağ Ermenistan işgali kadar aynı zamanda Rus İşgalidir
KARABAĞ'DA ÇÖZÜM"Türkiye, Ermenistan, Azerbaycan ve Diaspora arasındaki probleme ABD ve Rusya da ortaktır."
"Rusya Ermenistan'ı kaybetme korkusunda, Diaspora Ermenilerin Türkiyeyi tercihinden endişe duymakta, Ermenistan ise Diasporasından çekinmektedir."
"Karabağ, Azerbaycan'ın olduğu kadar Türkiye'nin de sorunudur."
"Karabağ açılması düşünülen kapı için de engeldir"
"Taraflar hep birlikte sihirli bir formül bulmak zorundadır."


1058 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam26
Toplam Ziyaret292685
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.375213.4288
Euro15.140015.2007
Hava Durumu
Saat
Takvim