31 Mart Dünya Azerbaycanlılar Soykırım günü Panelle anıldı31 Mart Dünya Azerbaycanlılar Soykırım günü Panelle anıldı.
İST-TAD İstanbul Türkiye Azerbaycan Derneği tarafından dernek merkezinde Soykırım günü fotoğraf sergisi ve Panelle anıldı.
31 Mart 1918’de Azerbaycan’ın Bakü Şamaxı Quba Kürdemir Salyan və Lenkeran yerleşim yerlerinde ve Türkiye’nin doğu Anadolu bölgesinde binlerce insanı katledilmiştir.
Bu soykırım  Mart ayında başlamış Eylül ayına kadar devam etmiş ve Nuru Paşa komutasındaki Kafkas İslam Ordusunun müdahalesi ile son bulmuştur. Bu Soykırımda binlerce Azerbaycan Türkü ve Türkiye’de yaşayan soydaşımız katledilmiştir.
31 Mart Dünya Azerbaycanlılar Soykırım günü 1988 yılından beri anılmaktadır.
İST-TAD tarafından yapılan Soykırım panelinin sunumunu Dernek Bşk Yrd Abbas Murat danışmanlı yaptı. Panel İki ülkenin Milli marşlarının okunmasından sonra başladı. Açılışta bir konuşma yapan dernek başkanı Sefer Karakoyunlu”Tarihin en büyük vakalarında biri olan 31 Mart Soykırımı bir insanlık suçudur. Bu SOYKIRIM sadece Azerbaycan Türklerine karşı yapılmış bir soykırım değil, bu soykırım aynı zamanda tüm insanlığa karşı işlenmiş bir cinayettir. Tarihimizi bilerek ve idrak ederek yaşamalıyız geçmişini bilmeyen toplumların geleceği zayi olmuş sayılır bu vesile ile geçmişimizden ders alarak geleceğimize sahip çıkmalıyız.
Tarih boyunca Türklere yapılan soykırımları kıssaca hatırlatmak isterim. (1905-1906; 1918-1920; 1948-1953 ve 1988-tecritle başlayan1992 de Karabağ/Hocalı’da soykırıma dönüşen bir vahşet. 1918 yılının Mart ayından itibaren Bolşevik devrimini tesis etme adına Azerbaycan topraklarında toplu katliam yapmışlardır. Yapılan şiddet uygulamaları özellikle 1918 yılının Mart ayının  son üç gününde zirve noktasına ulaşmış, sadece Bakü'de 30 bin masum insan  amansızca katledilmiştir. Bu katliamlar Bakü'yle beraber Azerbaycan'ın Şamahı, Guba, Karabağ, Nahçivan vilayetleri ile bugün Ermenistan sınırında olan ama tarihsel Azerbaycan topraklarının Zengezur kazası ve İrevan vilayetlerinde de gerçekleştirilmiş, yaklaşık 120 bin insanın üç günde hayatına son verilmiştir. Aynı soykırım Kars, Iğdır, Erzurum, Ardahan, Van ve Türkiye’nin çeşitli vilayetlerinde devam etmiştir. Bu Soykırımları şiddetle ve nefretle kınıyoruz bu vesile tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle ve minnetle anıyoruz” dedi.
Panele çok sayıda seçkin davetli ve basın mensupları katıldı.
Panele konuşmacı olarak Prof.Dr İbrahim Öztek(Anadolu Aydınlar Ocağı Genel Başkanı),
Abbas Gökçe (E.Danıştay üyesi E.Milletvekili Şair-Yazar),Cemal Uygur (Yük.Mak.Müh) Prof.Dr.Halil Bal (İst Ünv Tarih Bl Başkanı) Dr.Levent Akçay katılarak günün anlam ve önemini belirten birer konuşma yaptılar.

 1180 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam24
Toplam Ziyaret292683
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.375213.4288
Euro15.140015.2007
Hava Durumu
Saat
Takvim