Burda Türkiye Yok ama Ben varımÇek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da yapılan 'AB-Doğu Ortaklığı Zirvesinde gündem dışına çıkarak asılsız soykırım iddialarında bulunan Ermenistan Cumhurbaşkanı sarkısyan'a Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev sert tepki.

 "Burada Türkiye yok ama ben varım" Cumhurbaşkanı İlham Aliyev sözlerine şöyle devam etti ‘Biliyorsunuz ki, Türkiye burada temsil olunmuyor, bundan yararlanıyorsunuz. Ama ben buradayım, size cevap veriyorum diyerek sözlerine devam etti.” ne yazık ki, Ermenistan Cumhurbaşkanı burada fırsattan yararlanarak Türkiye'ye saldırıyor burada demeç vermek kolaydır, çünkü bu masada Türkiye temsil edilmiyor. Ancak ben buradayım ve Türkiye-Ermenistan sınırının neden kapalı olduğunu sizler söyleyebilirim.

Türkiye-Ermenistan ilişkilerine gelince, Sayın Başbakan Erdoğan birkaç yıl önce açıklama yaparak Ermenistan yönetimine seslenerek tüm arşivleri açmayı teklif etmişti iki tarafın tarihçileri bu konuyu inceleyebilirler, iki halk arasındaki meseleler bu şekilde çözülebilir demişti. Ancak, bu teklif karşılık bulmammış mesele aydınlanmamıştı. Dün ise Başbakan Erdoğan Ermeni asıllı insanlara başsağlığı diledi, ancak ne yazık ki buna da Ermenistan tarafından uygun tepki verilmedi.          

ABD ve Avrupa Birliği Türkiye Başbakanı'nın açıklamalarını çok olumlu buldular fakat görüldüğü gibi bu durum Ermenistan hükümeti için esefle ifade ediyorum yeterli değilmiş. Bu bölgede barış istemeyenin kim olduğunu açıkça görülüyor.

"BARIŞ İSTİYORUZ" Biz barış istiyoruz, biz topraklarımızın iadesini istiyoruz.

Ermenistan, Azerbaycan'ın işgal edilmiş topraklarından askerlerini bir an önce çıkarmaya başlamalıdır. Bunu yapmak çok kolaydır. Ermenistan sadece siyasi irade göstermelidir.

Azerbaycan halkı soruyor; 'Neden Ermenistan'a yaptırım uygulanmıyor?', 'Neden Avrupa Konseyi'ndeki Ermenistan heyeti oylama ve söz hakkından mahrum edilmiyor?' Onlar Azerbaycan’ın topraklarını işgal ettiler, uluslararası hukuk normlarını bozuyorlar, BM Güvenlik Konseyi'nin bu konuda vermiş olduğu çok önemli dört kararı vardır bu dört karar uygulanmadığı gibi Ermenistan tarafından haksız bir şekilde bozulmaktadır neden hiçbir yaptırım uygulanmıyor, hiçbir ceza verilmiyor. Kanunsuz, suçlu Dağlık Karabağ rejiminin sözde temsilcileri Avrupa başkentlerinde vizeler alabiliyor. Bu, dayanılmazdır ve buna bir son verilmeli, işgal edilmiş Azerbaycan toprakları derhal terk edilmelidir.

 2024 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam24
Toplam Ziyaret292683
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.375213.4288
Euro15.140015.2007
Hava Durumu
Saat
Takvim