BİR KERE YÜKSELEN BAYRAK BİR DAHA İNMEZ
Bu gün Azerbaycan Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 96. Yıl dönümüdür.

İki devlet bir millet olduğumuz gerçeğini hiçbir zaman unutmadık, her zaman bu tarihi gerçeğin bilincinde olarak yaşadık ve bu bilinci sonsuza dek hep beraber dayanışma içinde yaşayıp yaşatacağız.

Türkiye-Azerbaycan kardeşliği ve dayanışması asırlara dayanmaktadır. Bu kardeşlik ve dayanışma, geçmişte olduğu gibi günümüzde de güçlenerek geleceğe yön verecektir. Azerbaycan bu gün olduğu gibi gelecekte de Kafkasya’nın ve bölgenin parlayan yıldızı olarak yoluna emin adımlarla devam edecektir.

Azerbaycan Türkleri 1918’de “Bir kere yükselen bayrak bir daha inmez” nidaları ile bağımsızlıklarını ilan ettiler. Osmanlı İmparatorluğu’nun, Anadolu’nun ve Kafkasya’nın en zor döneminde kurulan Kafkasya’da ilk Türk devleti unvanına sahip olan Azerbaycan Halk Cumhuriyeti büyük zorluklarla kurulmuştur. Bu önemli hadise bu gün olduğu gibi, geçmişte de Türk dünyasının en önemli siyasi olaylarından biridir. Azerbaycan Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunda Azerbaycan’a yardıma giden Kafkas İslam Ordusu Azerbaycan Türkleri ile dayanışma içinde çok büyük kahramanlıklar göstermiş, Azerbaycan Türkleri ile sırt sırta vererek Azerbaycan’ı düşman işgalinden kurtarmıştır.  Bu mücadelede  binlerce soydaşımız şehit olmuştur,  bu şehitlerden 1320 kahramanımız Türk vatandaşıydı. Bu kahramanlarımız binlerce km uzakta olsalar da,  öz vatanlarında Türklük milli gurur ve şuurunu yaşatmak adına rahat uyumaktadırlar.

Kafkasya ve bölgenin parlayan yıldızı Azerbaycan  Cumhuriyeti’nin temeli, aslında o günlerde atılmıştır. Bu vesileyle o günkü zor şartlarda Azerbaycan’ın bağımsızlığı için şehit olan soydaşlarımızı, bu günlerin temelini atan Azerbaycan Halk Cumhuriyeti’nin kurucularını, “Bir kere yükselen bayrak bir daha inmez” diyerek Türklüğün milli gurur ve şuurunu yaşatan Mehmet Emin Resulzade’yi  “Men Atatürk’ün askeriyem” diyen Ebulfez Elçibey’i, “Biz iki devlet bir milletiz” diyen ve çağdaş Azerbaycan Cumhuriyeti’nin mimarı Haydar Aliyev’i, “Azerbaycan’ın sevinci bizim sevincimiz, kederi de bizim kederimizdir” diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve vatanın bağımsızlığı için şehit olan soydaşlarımızı ve gazilerimizi rahmetle, minnetle ve şükranla anıyoruz. Ruhları şad, mekânları cennet olsun. Türk Milleti olarak istek ve dileğimiz şudur ki bir gün ay yıldızlı bayraklarımız Karabağ semalarında sonsuza dek dalgalansın.”Yaşasın Türkiye Azerbaycan Kardeşliği, yaşasın Türkiye Azerbaycan Dayanışması.

BİR KERE YÜKSELEN BAYRAK BİR DAHA İNMEZ

İST-TAD İstanbul
Türkiye Azerbaycan Derneği
Yönetim Kurulu Adına
Sefer KARAKOYUNLU-BaşkanHaber Linki:http://www.youtube.com/watch?v=OMlwkF7tV5M


Haber Link:https://www.facebook.com/sefer.karakoyunlu?ref=tn_tnmn#!/photo.php?v=10152445253118754&set=vb.613533753&type=2&theater2553 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam26
Toplam Ziyaret292685
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.375213.4288
Euro15.140015.2007
Hava Durumu
Saat
Takvim