İSTAD'dan Azerbaycan'a Muhteşem Gezi

  

Gazeteci Celal Karaali’nin izlenimleri…

17 kişilik bir heyetle Azerbaycan’a gezi düzenleyen İSTAD üyelerinin ilk durağı Azerbaycan'ın ikinci büyük kenti Gence oldu. Heyet, havaalanında İSTAD Gence temsilcisi Ceyhun Sultan ve Aşık Şemşir medeniyet evi başkan yardımcısı Hebib Misirov tarafından karşılandı. Muhteşem kahvaltı sofrasına, güler yüz eklenince sohbete doyum olmadı. İSTAD heyetini Gence havaalanında karşılayan Ceyhun Sultan ve HebibMisirov, misafirlerini otele yerleştirdikten sonra, kahvaltıya aldılar. Yöresel kahvaltı çeşitlerinin lezzetine yine yöresel ekmek ve ev sahiplerinin güler yüzü eklenince harika bir başlangıç yapıldı.
Vali yardımcısı eşlik etti.
Daha sonra Gence Vali yardımcısı tarafından karşılanan heyet, Cevat Han Türbesi, Şah Abbas Camii, Nizami Gencevi Türbesi ve şehrin çeşitli yerlerini ziyaret etti.
Konsolos Orhan Işık: “Ziyaretiniz bana güç verdi' İSTAD Heyetinin Gence gezisinin bir sonraki durağı Gence Türk Konsolosluğu oldu. Gence’ye yeni atanan Gence Türkiye Konsolosu Orhan Işık’ı ziyaret eden İSTAD heyeti, Azerbaycan ve Gence hakkında bilgi aldı. Günce’nin geleceğinin çok parlak olduğunu ve Türk iş adamlarının buraya yatırım yapmasını öneren konsolos Orhan Işık, “Ziyaretiniz bana güç ve moral verdi. Çünkü bende yeni başladım burada ki görevime ve ilk günden sizleri karşımda görmek bana güç ve moral verdi'dedi. 'İki devlet bir millet' olarak buradayız.

 İSTAD heyeti aynı gün Aşık Şemşir Medeniyet Ocağı İctimai Birliği Derneği ve İSTAD tarafından ortak proje olarak sunulan Kafkas İslam Ordusu’nun Azerbaycan’ı düşman işgalinden kurtarılışının 96.yılı programına katıldı. Konu muhtevası ve önemi bakımından takdire şayandı. Bir çok konuşmacının katıldığı programda Gence Koonsolosu Orhan Işık, Aşık Şemşir Medeniyet Ocağı İctimai birliği başkanı Genber Şemşiroğlu Gurbanov, İSTAD Başkanı Sefer Karakoyunlu ve İSTAD üyesi Bahattin Miral günün anlamını içeren birer konuşma yaptılar.
“Azerbaycan’ın Sevinci Sevincimiz Kederi de Kederimizdir”
İSTAD Başkanı Sefer Karakoyunlu yaptığı konuşmada Mustafa Kemal Atatürk'ten örnekler vererek neden bir millet iki devlet dendiğini özetledi. Karakoyunlu konuşmasında şunlara değindi: Değerli katılımcılar, Türkiye ve Azerbaycan’ın dostluk kardeşlik ve dayanışması asırlara dayanmaktadır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Azerbaycan’ın Sevinci Sevincimiz Kederi de Kederimizdir’. Bu anlamda geçmişte olduğu gibi gelecekte de bu kardeşlik ve dayanışmamız sonsuza dek sürecektir. Sayın Cumhurbaşkanımız İlham Aliyev Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da gündem dışı konuşarak Türkiye’yi suçlayan Sarkisyana "Burada Türkiye yok ama ben varım" demesi bizim sözde değil özde bir millet olmamızın tasdikidir. Aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk yurt dışı ziyaretini Azerbaycan’a yapmasıda çok anlamlıdır. Bu dayanışmanın tezahürü olarak Azerbaycan bu gün olduğu gibi gelecekte de Kafkasya’nın parlayan yıldızı olmaya devam edecektir. 1915’de Türkiye zor durumdayken Azerbaycan Türkleri akın akın Çanakkale’ye koşmuştur. Azerbaycan Türkleri zor durumdayken de 1918’de Kafkas İslam Ordusu aynı duyarlılıkta Azerbaycan’ın sesine ses vererek 2500 km yol kat ederek Bakü’ye intikal etmiş Azerbaycan’ı Bolşevik-Ermeni Taşnak işgalinden kurtarmıştır. Bu dayanışmada on binlerce şehit vermişiz. Bu şehitlerden 1320 kişi Türkiye vatandaşıdır. Hazar’ın kıyısında Türklük mili gurur ve şuurunu yaşatmak adına orda huzur içinde yatmaktadırlar. Bu vesile ile vatanın bağımsızlığı için şehit olan soydaşlarımızı rahmetle, minnetle ve şükranla anıyorum, ruhları şad mekânları cennet olsun.

'Milletlerin sınırlarını çizecek kanun yok' 
Karakoyunlu sözlerine şöyle devam etti' Devletlerin sınırlarını kanunlar çizer ama halkların ve milletlerin sınırını çizecek kanun yoktur. İşte hepimiz bir aradayız İsmail Gaspralı’nın dediği gibi dilde-fikirde-işte birlik bizim şiarımız olmalıdır. Ne Mutlu Türküm diyene yaşasın Türkiye Azerbaycan kardeşliği ve dayanışmasını saygılarımla selamlıyorum. Karakoyunlu3 isteğimiz var... İSTAD başkanı Karakoyunlu. yaptığı konuşmanın son bölümünde ise Türk heyeti olarak üç isteğimiz var dedi ve ekledi, Azerbaycan ve Türkiye Cumhuriyeti arasında var olan dostluk, kardeşlik ve dayanışma bağlarının sonsuza dek sürmesi adına Azerbaycan Cumhuriyeti Yetkinlilerinden üç isteğimiz olacak

 1. Kafkas İslam Ordusu kumandanı aynı zamanda Türkiye ve Azerbaycan Bakü Milli Kahramanı Nuru Paşa’nın abidesinin Gence ve Bakü şehrinde uygun bir yere dikilmesi.

 2.  Gence ve Bakü şehrinde uygun görülecek bir caddeye Nuru Paşa’nın adının verilmesi

 3. Türkiye Azerbaycan arasında var olan kardeşlik ve dayanışma bağlarının kuvvetlenerek devamı için, karşılıklı dayanışma gezileri düzenlemesini istiyoruz” dedi.
  Tarih, doğa ve acıların kenti GUBA İSTAD heyetinin gezi programında yer alan ve 1918'de Ermenilerce Guba'da tarihe soykırım olarak geçen toplu mezarda vardı. Guba her şeyden önce görülmeye gezilmeye değer Cennet köşelerinden bir şehir. Tarih ve hoşgörü kokuyor. Tertemiz yollar harika caddeler, muhteşem mimarisiyle görenleri hayran bırakan Guba'nın birde dinmeyen, dinmemesi gereken bir yarası var. 1918’de Bolşevik Ermeni ve Taşnak çeteleri tarafından 16 bin insanın öldürülerek toplu mezarlara doldurulması. 1918’de birkaç gün içinde soykırıma mağruz kalan Guba sakinlerinin kuyu mezarları ziyaret edenlerin kanını dondurdu. Çoluk-çocuk kadın-erkek yaşıl-genç ve sadece Türkler değil, bölgede yaşayan ve yapılanlara karşı çıkan tüm halk aynı zulme uğrayarak, katliamdan sonra hepsi sessizce üst üste gömülüyor. Bu görüntü vicdansız ve duyarsız insanlığa karşı haykırış gibi duruyor.

  “Anacan bunlar nece savaşdı be bunların etleri hardadı”

  Toplu mezarı ziyaretimizde bizim heyetimizin dışında ziyarete gelen ailelerden birinin 4 yaşındaki çocuğunun söyledikleri duyanların yüreğini sızlattı. Babasını elinden tutarak toplu mezar alanına giren ve meraklı meraklı babasına sorular soran 4 yaşındaki Muhammet’in ağzından dökülen şu cümlelere şahit olduk, “Anacan bunlar nece savaşdı bunların etleri hardadı” gösterdiği kemiklerin ne anlama geldiğini soran Muhammed'e babası' bu kemikler amcalara, teyzelere ait. onları öldürüp buraya atmışlar' cevabına bir soruyla tekrar katılan küçük çocuk, kemiklerin etlerinin nereye gittiğini yukarıdaki sözlerle sorunca zaten duygusallığın hat safhada olduğu alanda yeni bir soğuk duş etkisi yarattı.
  5 yıldızlı düğün töreni
  Bakü’de Kardeş Dernek (ATXEM) Azerbaycanlıların ve Diğer Türk Dili Konuşan Ülkelerin Emekdaşlık Merkezi Başkanı İlham İsmailov’un oğlu Orhan’ın düğününede katılan heyete gösterilen yakın ilgi ve misafirperverlik en üst düzeydeydi. Türk heyetinde bulunan ve büyükçoğunluğunun ilk kez katılıp şahit olduğu Azerbaycan düğünü geziye ayrı bir renk kattı.
  Azerbaycan'ın düşman işgalinden kurtuluşu konferansla anlatıldı
  Türkiye Azerbaycan Derneği(İSTAD) Azerbaycanlıların ve Diğer Türk Dili Konuşan Halkların Emektaşlık Merkezi (ATXEM) ve Aşık Şemşir Medeniyet Ocağı İctimai Birliği ortaklaşa Azerbaycan’ın düşman işgalinden kurtuluşunun anlatıldığı bir konferans düzenlediler. Ayrıca kurtuluş için düzenlenen törene bir çok televizyon basın mensubu ve gazetecilerin katıldı, Tören sonunda bu anma etkinliğine katkı sunan İSTAD Başkanı Sefer Karakoyunlu’ya, ATXEM Başkanı İlham İsmailov’a, Başkan Yardımcısı İlgar İlkine, Aşık Şemşir Medeniyet Ocağı Başkan Yardımcısı HebinMisirov’a plaket verildi.
  Dernekçilikte bir ilki yaşadık
  1918’de Azerbaycan’ın düşman işgalinden kurtarılması törenlerine katıldık. 15 Eylül 1918-15 Eylül 2014 dile kolay tam 96 yıl sonra bu önemli tarihi anmak için burada toplandık. Türkiye Cumhuriyeti Büyük Elçisi Sayın Alper Çoşkun biz Gence –Baku yolundayken bizi arayarak bu çok önemli törene davet etti. 15 Eylül günü bu çok önemli törene katılmanın onur ve gururunu yaşadık. Tören muhteşemdi. Törene ATXEM Başkanı İlham İsmailov ve Aşık Şemşir Medeniyet Ocağı Başkan Yardımcısı HebibMisirov’da katıldı. Daha sonra Türkiye Büyük Elçiliği’nde Kafkas İslam Ordusu’nun Azerbaycan’a intikalinin 96.yılı münasebetiyle resepsiyon verildi. Dernek üyelerimizin en üst seviyede karşılandı.
  Diaspora Bakanlığına özel ziyaret
  İSTAD Başkanı Sefer Karakoyunlu’nun öncülüğünde Diaspora bakanlığını ziyarete giden heyeti, bakanlık görevlileri bina girişinde karşıladı. Heyetin gecikmesi nedeniyle, başka bir programa gitmek zorunda kalan Diaspora Bakanı Nazım İbrahimov yerine heyeti Bakan Başyardımcısı ValehHaciyev,BaşmüsteşarNarimanGurbaov ve Türkiye bölümü müdürü Fuzili Necefov tarafından karşılana ekibimize yoğun ilgi gösterildi. Kütüphane sözü alındı. İSTAD Başkanı Sefer Karakoyunlu'nun heyetteki arkadaşlarını tanıştırmasından sora karşılıklı gerçekleştirilen sohbette Türkiye- Azerbaycan kardeşliğine vurgu yapıldı. Türkiye'nin Azerbaycansız, Azerbaycan'ın da Türkiye'siz olamayacağının hakim kılındığı görüşmede, bundan sonrası için daha nasıl adımlar atılması gerektiği üstünde duruldu. Karakoyunlu'nun dile getirmesi üzerine İstanbul’a Azerbaycan'ın daha geniş kitlelere tanıtılması adına bir kütüphane kurulması sözü alındı.
  Rüzgarlar şehri Bakü
  Bakü dünyanın en güzel yerlerinden biri olmakla birlikte hızlı gelişmesi doğa güzelliği insanların sımsıcak davranışı hoşgörüsü takdire şayandı. Bakü’nün içeri şehir Kız Galası, Park Bulvar Bölümü ve Bayrak Meydanı görülmeye değerdi. Bakü’nün gecesi gündüzünden gündüzü de gecesinden güzeldi. 5 günde 4 şehir ve bir çok yerleşim yeriz gezdik. Tek kelime ile görülmeye gezilmeye değer yerlerdi. Rüya gibi geçen beş günden sonra İstanbul’a döndük ama kalbimiz orda kaldı.

 
Gezi İle ilgili Tv haberleri vide görüntüleri...
http://www.youtube.com/watch?v=SK62Ubv9oFo&list=UUR02f732wN0j5IT8dM72uhA
----------------------------------
http://www.youtube.com/watch?v=GyWJIRs1c5Q&list=UUR02f732wN0j5IT8dM72uhA
------------------------------------
http://www.youtube.com/watch?v=AurJXp-W2Bg&list=UUR02f732wN0j5IT8dM72uhA
----------------------------------
http://www.youtube.com/watch?v=sadZl3TT0s0&index=8&list=UUR02f732wN0j5IT8dM72uhA
----------------------------------
http://www.youtube.com/watch?v=0xWdGRJrp3Y&list=UUR02f732wN0j5IT8dM72uhA&index=9
---------------------------------
http://www.youtube.com/watch?v=uYP_o04wgNE&list=UUR02f732wN0j5IT8dM72uhA
--------------------------------
http://www.youtube.com/watch?v=l7esA1S_DdY&list=UUR02f732wN0j5IT8dM72uhA1403 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam24
Toplam Ziyaret292683
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.375213.4288
Euro15.140015.2007
Hava Durumu
Saat
Takvim