Iğdır İli aslında Ermeni istilasından kurtarılmıştır


Iğdır ilinin düşman işgalinden kurtuluşunun 94.yılı münasebetiyle Iğdır’da bulunan İSTAD Başkanı Sefer Karakoyunlu basın bildirisinde bulundu.

 İSTAD Başkanı Karakoyunlu” Ülkemizin Doğu Anadolu bölgesi ve Iğdır 1877­-78 Rus­ Osmanlı savaşında 42 yıl düşman işgaline maruz kalmış ve daha sonra özgürlüğüne kavuşmuştur. Bu işgal sırasında birçok tecrit ve zulümler olmuş, 1900’lü yılların başında bu tecrit, zulüm ve soykırım tüm şiddetiyle Türk varlığına karşı uygulanmış ve 10 binlerce soydaşımız katledilmiştir.

Bizler soykırıma uğrayan Türklerin birinci göbek torunlarıyız. Bizler çocuklarımıza hiçbir zaman kin ve nefret aşılamıyoruz tam tersi barış ve hoşgörüyü aşılıyoruz fakat karşımızdaki düşman her fırsatta Türklere zara verip soykırımlar yapmaktadırlar bu vahşilikleri anlatmak için çok uzağa gitmeye gerek yok. Bu soykırım canileri daha sonra ataşelerimizi, büyükelçilerimizi ve yakın zamanda da bir Türk yurdu olan Azerbaycan’ın Karabağ bölgesindeki Türkleri katletmişlerdir.

Bu katliam, soykırım ve tecritler yapılarken sordukları tek soru şuydu TÜRK MÜSÜN? Sormazlarmış Azeri misin Müslüman mısın veya hangi ırktansın. Katliam yapmaları için TÜRK olmak yeterliymiş ve Türk’üm diyen herkesi katlettikleri gibi Türk’ün yanında olan diğer halkları da yok etmişlerdir. Soykırım ve zulmün üzerinden 94 yıl geçse de zulüm ve acılar unutulmuyor ve biz bunu unutturmayacağız. Bu konuyu Her platformumda dile getirmemiz gerekiyor Ruslar Mondros mütarekesinden önce bölgeyi Ermenilere terk etmiş Ermenilerde büyük Ermenistan hayali ile bir gecede 16 tümen kurarak doğu Anadolu bölgesinde tabiri caizse taş üstünde taş bırakmamıştır işte bu dönemde Iğdır halkı ermeni istilasına karşı büyük mücadele vererek 15.Kolordu kumandanı Kazım Karabekir paşanın milli kahramanlığı neticesinde Iğdır 14 Kasım 1920 de bağımsızlığa kavuşmuştur.
Bu vesile ile vatanın bağımsızlığı için soykırıma maruz kalmış vatandaşlarımızı anarken, Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını doğudan başlatan “Bağımsızlık benim karakterimdir” diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, 15.Kolordu kumandanı Kazım Karabekir Paşa’yı, silah arkadaşlarını aynı zamanda vatan ve bayrak uğruna şehit olan soydaşlarımızı rahmetle ve minnetle anarken, bu özgürlüğün bir gün Karabağ’a, Hocalıya, Şuşa’ya gelmesini dileriz.776 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam32
Toplam Ziyaret292400
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.469313.5233
Euro15.383215.4449
Hava Durumu
Saat
Takvim