92.Yılında İSTAD Merkezinde Cumhuriyet Kutlandı


İSTAD-İstanbul Türkiye Azerbaycan Derneği Merkezinde bir kutlama programı düzenleyerek “Kurtuluş savaşı ve Türk Dünyasında Kadının Önemi ve Rolü” temalı konferans verildi. Konferansa, Azerbaycan Milletvekili Sabir Rüstemxanlı, Azerbaycan İstanbul Konsolosu ile birlikte çok sayıda davetli katıldı. Konuşmacı olarak Azeri-Türk Kadınlar Birliği Başkanı Dr Tenzile Rüstemxanlı, Yazar Mehmet Dağıstanlı ve Halk Ozanı Aşık Maksut Feryadi katıld
ı.
Konferansta bir konuşma yapan İSTAD Genel Başkanı Sefer Karakoyunlu, Mustafa Kemal’i rahmetle ve şükranla andıklarını belirterek:
” Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktıktan sonra başlatmış olduğu Kurtuluş Şavaşı’mızın zaferle sonuçlanmasından sonra, 29 Ekim 1923 yılında ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milletimize verilmiş en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir. İşte bu değer, bizleri milli bir devletin onurlu şekilde, özgürce düşünebilen, eşit hakları olan birer ferdi, devletin tek ve gerçek sahibi haline getirmiştir. Devlet yönetme işini, kişilerin, ailelerin, bir zümrenin yada belli sınıfın eline bırakmayan Cumhuriyet sistemi, 1923’ten beri ülkemize büyük katkılar sağlamış, Türk toplumunu millet olma bilincine ulaştırmış, bireyi de vatandaş konumuna yükseltmiştir. Tarihimizin en büyük ve kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi olan Cumhuriyet, getirdiği yenilikler ve atılımlar ile Türk insanının ufkunu genişletmiş, ekonomik, sosyal ve siyasal yaşantımız görülmemiş bir dinamizm kazanmıştır.
Devletimiz ve ülkemiz, Cumhuriyetin bizlere verdiği güç sayesindedir ki uluslararası camiada önemli bir yere sahip olmuş, ve yine ülkemiz Atatürk’ün koymuş olduğu ilkelerle de dünyanın en saygın ülkelerinden biri haline gelmiştir. Bu nedenle bizlere ve gelecek nesillere düşmekte olan en önemli görev; Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü korumak, Atatürk ilke ve inkılaplarını koruyup kollamak, iç ve dış tehlikelere karşı duyarlı olmaktır.
Bu duygu ve düşünceler ışığında herkesin Cumhuriyet Bayramını kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle ve şükranla anarken manevi huzurunda saygıyla eğiliyorum,” dedi.
Konferansta söz alan Emekli Kurmay Albay Ömer Karabiber “Cumhuriyet’in faziletlerini iyi kavramak gerekir,” dedi.
Azerbaycan İstanbul Konsolosu Reşad Eyvazov konuşmasında Türk kardeşlerimizin bayramını kutluyoruz diyerek, Mustafa Kemal’in büyük bir devlet adamı olduğunu belirtti.
Azerbaycan Milletvekili Sabir Rüstemxanlı ise tüm katılımcıların ve Türk Milleti’nin Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayarak: “Türkiye’nin iç meselelerine karışmak istemeyiz. Ancak konu Türk Milleti olunca, ben de bir Türk olarak olaya dahil olmak zorunda kalıyorum,” dedi. Bir şiir okuyarak Türk kadınlarının İstiklal Savaşı’nda yaptıkları kahramanlıkları anlattı.
Konferans Türk Kadınlarının İstiklal Savaşı’ndaki rolünün anlatılması ile devam etti.743 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam27
Toplam Ziyaret292686
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.375213.4288
Euro15.140015.2007
Hava Durumu
Saat
Takvim