İSTAD'dan Muhteşem Hemreylik(Dayanışma) Kutlaması

İSTAD, İstanbul Türkiye - Azerbaycan Derneği Geleneksel Hemreylik (Daynışma) Günü nedeniyle bir gece düzenledi.Türkiye Azerbaycan kardeşliğini pekiştirme adına bir çok faaliyet gerçekleştiren ve bunda başarılı olan İSTAD muhteşem geleneksel hemreylik gecesiy ile bu başarılarına bir yenisini daha ekledi.

Seçkin davetlilerin katıldığı gecede İSTAD Başkanı Sefer Karakoyunlu, Azerbaycan İstanbul Konsolosu Kenan Murtuzov , CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, MHP Milletvekili, Arzu Erdem, Dünya Azerbaycan Türk Kadın Derneği Başkanı Tenzile Rüstemhanlı , Hollanda Türk Azerbaycan Derneği Başkanı İlhan Aşkın Azerbaycan Diaspora İle İş Üzre Devlet Komitesi temsilcisi Elmar Memmedov, MHP 7 Haziranda milletvekili adayı İsa Yaşar Tezel birer konuşma yaptı.
Gecede Azerbaycan müziğinin seçkin temsilcisi Nuriye Hüseyinov muhteşem sesiyle izleyenlere muhteşem bir gece yaşattı. Balaban ustası Alihan Samedov, Alp Akmmaz Tuna Güvenç, Kafkas Yıldızları Ekibi geceye ayrı bir renk kattı.
İSTAD Başkanı Sefer Karakoyunlu gecede yaptığı konuşmada; derneğin amacı ile ilgili kısa bir bilgi vererek, katılımcılara teşekkür ettikten sonra tek millet iki devlet olan iki kardeş ülkenin birlik ve dayanışmasına ile ilgili şunları söyledi: ''Değerli katılımcılar,Türkiye-Azerbaycan dostluk ve dayanışması asırlara dayanmaktadır.Bu öyle bir kardeşliktir ki,geçmişte ve günümüzde olduğu gibi gelecekte de devam edecektir. 1915'te 'Çanakkale Boğazı Geçilmez' derken yanımızda Azerbaycan Türkleri ve Kafkasya’dan birçok Türk kardeşimiz vardı.Aynı milli şuur,1918'de Azerbaycan zor durumdayken Kafkas İslam Ordusu Azerbaycan'a intikal ederek şarkın ilk Türk Cumhuriyetinin, yani Azerbaycan Halk Cumhuriyeti'nin kurulması ile kardeşlik taçlanmış,aynı milli dayanışma Kurtuluş Savaşı sırasında gardaş kömeği olarak Atatürk'ün yardım talebine Neriman Nerimanov'un ''Kardeş kardeşe borç vermez'' sözü ile yapılan yardımlar neticesinde biz Kurtuluş Savaşı'nda başarılara başarı katmışız.Bu kardeşlik ve dayanışma,tarihin her sayfasına altın harflerle yazılmıştır.Bize düşen bu dayanışma ve kardeşliği koruyup yücelterek geleceğe taşımaktır'' dedi.
Karakoyunlu konuşmasının devamında yakın zamanda Prag'taki bir toplantıda Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın Türkiye'yi suçlamasına Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in ''Burada Türkiye yok,ben varım'' diyerek itirazını yüksek sesle dile getirmesinden bahsetti.
Karakoyunlu konuşmasında Karabağ konusuna da değinerek Azerbaycan topraklarının yüzde 20'sinin halen Ermeni işgali altında olduğunu, Karabağ'ın ve diğer Azerbaycan topraklarının kurtarılmasının bölgeye barış ve huzur getireceğini söyledi.
Gecede konuşan MHP Milletvekili Arzu Erdem Türkiye ve Azerbaycan Kardeşliğinin sarsılmaz bir birlik olduğunu, bu kardeşliğin hem karşılıklı ticari, hem de manevi boyutu olduğunu söyleyerek . Derviş kaşığı ile yenen çorba hikayesini örnek verdi. Bu hikayede, uzun derviş kaşığı ile yenen çorbayı, her derviş karşısındaki kardeşine yedirir. bu uzun kaşık ile çorbayı kendi yemeğe kalkarsa, çorbayı döküp ziyan eder ve aç kalır.
Türkiye güçlü olmasa dünyada yaşayan Türkler ayak altında kalır
Dünya Azerbaycan Türk Kadınları Dernek Başkanı Tenzile Rüstemhanlı gecede yaptığı konuşmada önemli mesajlar verdi. 31 Aralıkta Dünya Azerbaycanlılarının hemfikir olma, birlik ve dayanışma içinde olma günü olduğunu, bu günün 1989 yılında İlk defa Nahcivan ile Güney Azerbaycan arasındaki sınır direklerinin sökülmesinden sonra Haydar Aliyev tarafından Hemreylik günü ilan edildiğini söyledi. 
Rüstemhanlı Azerbaycan'ın Türkiye için yaptığı fedakarlıktan bahsedenlere katılmadığını çünkü, Azerbaycan'ın olması gerekeni yaptığını, bunların hiç birinin boşuna olmadığını, şimdi bağımsız bir devlet olarak var olan Azerbaycan'ın Türkiye’nin 1918 yılında yaptığı yardımlarla bağımsız bir devlet olarak kaldığını, yok olmaktan kurtulduğunu, Türkiye'nin Azerbaycan ve dünyada yaşayan bütün Türkler için gönüllerinin , dertlerinin başkenti olduğunu söyledi. Dünyada yaşayan Türkler olarak, Türkiye'nin Türk dünyasına olan önemini bildiğini, bugün Türkiye'nin Rusya ile yaşadığı problemden başarıyla çıkması için en azından manevi destek verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

v/?vid=c5n1Ls2FI3ad2qGLxd4K

Rüstemhanlı, Rus uçağının düşürülmesi ile ilgili önemli mesajlar verdi. 
Rusya’nın uçağı düştükten sonra Rusya’nın Ermenistan'a asker ve silah yığmasının Azerbaycan için tehdit olduğu söyledi. Türkiye güçlü olursa bütün Türk dünyası huzur bulur, Biz Türkiye’nin güçlü olması için çalışmalıyız. Türkiye güçlü olmasa dünyada yaşayan Türkler ayak altında kalır. Dostluk başka milletlerle olur. Bizim canımız, kanımız, ruhumuz hamsı birdir.Diyerek konuşmasını tamamladı.
Gecede Konuşan Azerbaycan Konsolosu Kenan Murtuzov da iki ülkenin kardeşliği ve dayanışmasıyla ilgili mesajlar verdi.
CHP Milletvekili Barış Yarkadaş gecenin son konuşmasını yaptı. Genel Başkan Kemal Kılıçtaroğlu’nun selamını getirdiğini, ‘ Azerbaycan bizim canımızdır, kanımızdır. Tüm hemşerilerine benden selam ilet’ dediğini söyleyerek kendisinin de Azerbaycan Türkü olduğunu söyleyip salondakileri selamladı. Azerbaycan meşhur ‘Laleler’ türküsünden bir mısra söyleyen Yarkadaş, milletvekili olarak iki programa daha katılacağı için salondan erken ayrılacağını söyledi. Ancak ısrarları kırmayıp bir süre Kafkas oyunları oynadıktan sonra salondan ayrılabildi.
Gecede Nuriye Hüseyinov ve gecenin sponsoru ‘Kafkas Yapı’ sahibi genç işadamına plaket verildi.
İSTAD Hamreylik Gecesine Azerbaycan İstanbul Konsolosu Kenan Murtuzov , CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, MHP Milletvekili, Arzu Erdem, , Azerbaycan Türk Kadın Derneği Başkanı Tenzile Rüstemhanlı , Azerbaycan Diaspora İle İş Üzre Devlet Komitesi temsilcisi Elmar Memmedov, MHP 7 Haziranda milletvekili adayı İsa Yaşar Tezel, KAISİAD Başkanı Orhan Gökçe, Gaziosmanpaşa KAI Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz Ağbulak, Mehmet Saçu Iğdırlılar Derneği Başkanı Sinan Bayat Yönetim Kurulu Ardahanlılar Derneği Başkanı Ahmet Demirbağ Yönetimi ve çok sayıda seçkin davetli katıldı.
Geceyi düzenleyen İSTAD Yönetim Kurulu
Başkan Sefer Karakoyunlu, Yönetim Kurulu Üyeleri: Servet Yenigün, Nebahat Kirman, Abbas Murat Danışmanlı, Metin Yıldırım, Bedir Taşan, Turhan Akmanlı, Cemal Uygur, Muharrem Korkut, Mehriban Kayan, Levent Adıyeke, Ahmet Demirbaş, Bülent Tanrıverdi, Tuna Güvenç, Orhan Çerkez, Bahattin Miral, Mürsel Şafak, Mete Yıldırım, Nebahat Kirman, Ahmet İmal Prof Dr İbrahim Öztek
Tören sonunda Azerbaycan Devlet sanatçısı Nuriye Hüseyinova’ya TÜRK DÜNYASI ONUR PLAKETİ verildi.
TRT TÜRK Dünya Gündemi- Dünya Azerbaycanlılar Hemreyli Gecesi İstanbul da Kutlandı.
 BENGÜTÜRK -Dünya Azerbaycanlılar Hemreyli Günü İstabulda Kutlandı
On4 Tv Ana Haber-Dünya Azerbaycanlılar Hemreyli Gecesi İstanbul da Kutlandı.
TRT TÜRK-Haber linki
http://www.videomak.com/v/?vid=c5n1Ls2FI3ad2qGLxd4K1293 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam26
Toplam Ziyaret292685
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.375213.4288
Euro15.140015.2007
Hava Durumu
Saat
Takvim