Azerbaycan'ın Bağımsızlığa Giden Yolu-20 YANVAR

20 Ocak olayları Azerbaycan tarihine kara bir leke olarak yazıldığı gibi, bu gün aynı zamanda Azerbaycan Türklerinin Milli tarihine Kahramanlık olarak ta yazılmıştır. 20 Ocak ta Azerbaycan Türklerine uygulanan acımasız vahşet Azerbaycan’ın bağımsızlığını durduramamış bu bağımsızlık diğer Türk devletlerine ve halklara bağımsızlık yolunda örnek olmuştur.

Bir kere yükselen bayrak bir daha inmez nidaları ile Bakü sokaklarına dökülen Azerbaycan Türkleri aslında beş dakika sonra şehit olacaklarını biliyorlardı bu milli cesaretlerini Rus tanklarının önünden çekilemeyerek bütün dünyaya haykırdılar ”BAĞIMSIZLIK BAĞIMSIZLIK BAĞIMSIZLIK”  ve 70 yıllık esarete son verdiler.

Aslında Baltık ülkelerine bir gecede tanınan bağımsızlık, ne yazık ki Azerbaycan için bir kâbus olmuş, Glastnos adlı yapılanma, Azatlık Meydanında yüzlerce Türk’ün ölümü ile devam etmiştir.

O gün orada şehit olanlar soydaşlarımız bağımsız Azerbaycan Cumhuriyeti’nin ve milli ruhun tezahüründe öncü olmuştur.

Azerbaycan, Ruslar için o kadar önemliydi ki, Azerbaycan’ı kaybetmemek için Ruslar Kızıl Ordu mensubu 62 bin askeri

personeli Azerbaycan’a göndermiş,  çıkan olaylarda canlı olan her şeye ateş açmış, büyük katliamlar töredilmiştir.

Bu durumu dünyanın duymaması için, Ruslar ilk önce Azerbaycan Televizyonunu hedef alınmış ve Azerbaycan’ın dünya ile irtibatı kesmeye çalışılmış, azadlıq meydanında 137 kişiyi tanklarla ezerek katletmişlerdir. Gözü dönmüş caniler yaralı taşıyan ambulansa bile ateş açacak kadar vahşileşmişlerdir.

 

Bu durumun tek sebebi Azerbaycan ve ahalisinde yaşayan Türk varlığına son vermekti. Çünkü Azerbaycan’ın bağımsızlığı Ruslar için hazmedilemez bir vakaydı ama başaramadılar ve dünya var oldukça da başaramayacaklar.

O gün orada şehit olan 137 Türk evladı bağımsız Azerbaycan Devletinin temelini atmış ve güçlenmesine vesile olmuşlardır.

Bu gün bu güçlü temel kuvvetlenerek devam etmektedir.  Bu gün olduğu gibi gelecekte de Azerbaycan bölgenin parlayan yıldızı olmaya devam edecektir.

20 YANVARI HOCALI YI UNUTMAYACAĞIZ ve UNUTTURMAYACAĞIZ. Bu vesile ile tüm şehitlerimizi rahmetle ve şükranla anar, saygılar sunarız.

İSTAD-İstanbul Türkiye

Azerbaycan Dayanışma ve Kültür Derneği

  Sefer KARAKOYUNLU-Başkan
709 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam24
Toplam Ziyaret292683
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.375213.4288
Euro15.140015.2007
Hava Durumu
Saat
Takvim