ESARETTEN BAĞIMSIZLIĞA GİDEN YOL "20 YANVAR"

İSTAD İstanbul Türkiye Azerbaycan Dayanışma ve Kültür Derneği 20 Yanvar şehitleri için İSTAD Merkezinde basın açıklaması yaptı.

Dernek başkanı Sefer Karakoyunlu yapmış olduğu açıklamada" 20 Ocak Azerbaycan Türklerinin 70 yıllık esarete son verdiği gündür.  20 Yanvar günü Azerbaycan Türklerinin milli kahramanlık günüdür.Yirmi Yanvar(20 ocak)olayları Azerbaycan tarihine kanlı bir facia olarak yazıldığı gibi bu tarih Azerbaycan Türklerinin milli kahramanlık günüdür. 1918’de “bir kere yükselen bayrak bir daha inmez” nidaları ile ayaklanan ve şarkın ilk bağımsızlık Halk Cumhuriyetini kuran Azerbaycan halkı 1990 da aynı ruh ve kahramanlıkla tekrar ayağa kalkarak tankların karşısına dikilmiş, haksızlık karşısında vatanın bağımsızlığını tüm dünyaya duyurmuştur. 1917’de Ekim devrimi ile Rus çarlığı yıkılmış yerine Rus Şura hükümeti kurulmuştur. Daha sonraki 5 yıl içinde 14 Cumhuriyeti işgal ederek Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliğini (SSCB) kuran rus komünistlerinin imparatorluğu 1985 yılında Gorboçov’un iktidarı sırasında sarsılmaya başlamış Glasnost ve Perestroyka ile 6 yıl süren Gorboçov’reformları sonucu 1991 yılında SSC’Birliği resmen dağılmıştır. Bu aşamada Baltık ülkelerine tanınan bağımsızlık ne yazık ki Azerbaycan için bir kâbusa dönmüş, azatlık meydanına toplanan yüz binlerce Türk’ün üzerine tanklar sürülmüş yüzlerce Azerbaycan Türkü şehit edilmiştir. O gün orada vatanın bağımsızlığı için şehit olan soydaşlarımız bağımsız Azerbaycan Cumhuriyeti'nin ve milli ruhun tezahüründe öncü rol oynamışlardır. Azerbaycan, Ruslar için o kadar önemliydi ki, Azerbaycan'ı kaybetmemek için Ruslar Kızıl Ordu mensubu 62 bin askeri personeli Azerbaycan'a göndermiş ve çıkan olaylarda canlı olan her şeye ateş açılmış bu durumu dünyanın duymaması için önce Azerbaycan Televizyonunu hedef alınmış ve Azerbaycan'ın dünya ile irtibatı kesilmiştir. Sonra bu abluka tam bir yıl sürmüştür.

Sonuç olarak; Ruslar Azadlığ meydanında 137 kişiyi tanklarla ezerek katletmiş, yaralı taşıyan ambulansa bile ateş açacak kadar vahşileşmişlerdir. Bu durumun tek sebebi Azerbaycan ve ahalisinde yaşayan Türk varlığına son vererek diğer halklarında bağımsızlığını engellemekti. Azerbaycan'ın bağımsızlığı engellenemedi. Bu durum Ruslar için hazmedilemez bir vakaydı ama başaramadılar ve dünya var oldukça da başaramayacaklar. O gün orada şehit olan 137 Türk evladı bağımsız Azerbaycan Devletinin temelini atmış ve güçlenmesine vesile olmuşlardır. Bu gün bu güçlü temel kuvvetlenerek devam etmektedir. Bu gün olduğu gibi gelecekte de Azerbaycan bölgenin parlayan yıldızı olmaya devam edecektir. Bu sevinç ve kederimizi paylaşırken Türkiye Azerbaycan Derneği olarak Azerbaycan’ın bağımsızlığı ve bekası için 20 Ocak 1990 da Bakü meydanında şehit olan soydaşlarımızı rahmetle ve şükranla anıyoruz. Ruhları şad mekânları cennet olsun" dedi.573 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam25
Toplam Ziyaret292684
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.375213.4288
Euro15.140015.2007
Hava Durumu
Saat
Takvim