İSTANBUL BOĞAZINDA MUHTEŞEM NEVRUZ KUTLAMASI
İSTAD İstanbul Türkiye Azerbaycan Dayanışma ve Kültür Derneği İstanbul boğazında muhteşem Nevruz Bayramını kutladı.

Sunumunu Metin Yıldırım ve Seide Ömer’in yaptığı kutlama programı muhteşem görüntüler sahne oldu.
Gecede baharın gelişini müjdeleyen nevruz bayramı gelenekleri hakkında bilgi veren İSTAD Genel sekreteri Metin Yıldırım valide sultan Gemisi önünde Nevruz ateşi, demir dövme ve üzerik yakıp semeni gezdirme gelenekleri ile ilgili bilgiler verdi. Misafirler demir dövüp ateş üzerinden atlayarak bayramın tüm geleneksel özellikleri canlandırıldı.
Çok sayıda seçkin davetli ve basın mensubunun katıldığı gecede misafirleri ağırlayan İSTAD Yönetim Kurulu ve üyeleri adına bir konuşma yapan İSTAD Başkanı Sefer Karakoyunlu ” Türk Dünyasının Ortak Mirası Nevruz bayramı Kutlu Olsun Sözlerime başlamadan önce yeniz Zelanda da Müslüman kardeşlerimize Yapılan katliamı terör olayını şiddetle kınıyoruz terörün dini ırkı inancı olmadığı gibi akıtılan gözyaşının rengi aynıdır terör ve bu terörüst eylemler çanak tutanları KINIYORUZ.
Bildiğiniz gibi bugün aynı zamanda Çanakkale zaferiniz 104. Yıl dönümüdür. Çanakkale zaferi vatan topraklarını korumak için şahlanan bir milletin hür yaşama aşkının ibret verici bir mücadelesidir. Yok edilmek istenen bir milletin, yokluk ve imkansızlıklara rağmen vatanını canı pahasına savunduğunu göstermesi bakımından tarihi bir öneme sahiptir. Tarih boyunca hürriyet ve bağımsızlığına düşkünlüğü ile temayüz etmiş milletimiz; her türlü zorluğa karşı VATANINI kanı ve canı pahasına mücadele vermekten çekinmemiştir. Bu özelliği ile hem esaret yüzü görmemiş aynı zamanda yaşadığı coğrafyada barış ve huzurun teminatı olmuştur. Bu duygularla Çanakkale zaferini 104.yıl dönümünde kutlar, bu toprakları bize mukaddes bir vatan kılan başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere tüm şehitlerimizi ve Milli kahramanlarımızı rahmetle ve şükranla anıyorum. Ruhları şad, mekanları cennet olsun. Nevruz Bayramı Türk Dünyasının ortak mirasıdır. 4000 yıllık geleneğidir. Birçok halkla birlikte Türklerin günümüze kadar yaşattığı kardeşlik, hoşgörü ve dayanışma bayramıdır.
21 Mart’ta insanlık adına birçok hadiseler yaşanmıştır. Bugün özellikle gece ve gündüzün eşit olduğu gündür. Toprağa, suya, havaya ve insanoğlunun kalbine yüce yaradan ın merhamet ve bereketinin nakış nakış işlendiği gündür. 
Bu özel günümüz kutlu olsun. Bu günün düzenlemesine emeği geçen herkese İSTAD adına teşekkür eder saygılar sunarım.
İnşallah bir gün bu bayramları haksız yere işgal altında bulunan Karabağ da hocalıda kutlarız” dedi.
Daha sonra söz alan Üsküdar belediye başkan yardımcısı Mete Yapıcı” hayatımızda çok özel günler olmuştur bu gün de bu özel günlerden birini yaşıyoruz Nevruz bayramınız kutlu olsun. Tüm katılımcıların bayramını belediyemiz ve Üsküdar halkı adına en derin sevgi ve saygılarımla kutluyoruz. İki devlet bir kardeşliğimiz daim olsun” dedi.
Daha sonra söz verilen İSTAD üyesi ve AAK- Avrupa Azerbaycanlılar Kongresi genel başkanı Sahil Gasımov” sizlerle bir arada bulunmaktan aynı duyguları paylaşmaktan, Nevruz Bayramının Asya ve Avrupa’nın kesiştiği notada kutlamaktan gurur duydum onur duydum hepinizin bayramı mübarek olsun. İSTAD Başkanı AAK Başkan yardımcımız Sayın Sefer Karakoyunlu bey’e sizlerle beni bir araya getirdiği için teşekkür ederim birlik ve kardeşliğimiz sonsuza dek sürsün inşallah ileriki zamanlarda AKK’la İSTAD çok daha büyük başarılara imza atacaktır. Tüm AAKüyelerinin ve Avrupa da yaşayan Türk kardeşlerimizin selamını sizlere iletme isterim tekrar bayramınız kutlu olsun” dedi.
Geceye çok sayıda basın mensubu ve STK temsilcileri katıldı.
Nevruz ateşi yakılıp demir dövüldü yılın bereketli geçmesi için semeni gezdirilip üzerrik yakıldı. Programda sponsorlara ve Türkiye Azerbaycan dostluk ve dayanışmasına hizmet eden basın kuruluşu temsilcilerine plaket takdim edildi. 
Kardeşlik, hoşgörü ve dayanışmanın sürmesi dileğiyle Avrupa ve Asya'nın kesiştiği noktada buluşmak üzere Türk dünyasını çeşitli bölgelerinden müzik ziyafetiyle program son buldu.
638 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret329980
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.108632.2373
Euro34.857634.9973
Hava Durumu
Saat
Takvim