Azerbaycan'ın bağımsızlığının 28. Yıldönümü, İstanbul Türkiye Azerbaycan Derneği (İSTAD) tarafından İstanbul’da muhteşem bir etkinlikle kutlandı.

Azerbaycan'ın bağımsızlığının 28. Yıldönümü, İstanbul Türkiye Azerbaycan Derneği (İSTAD) tarafından İstanbul’da muhteşem bir etkinlikle kutlandı.

Sunumunu İSTAD genel sekreteri Metin Yıldırım’ın yaptığı programa birçok seçkin davetli ve basın mensupları katıldı.

Günün anlam ve önemini belirterek açılış konuşmasını yapan İSTAD Genel Başkanı Sefer Karakoyunlu, ”Sevinçler paylaştıkça çoğalır. Bugün Can Azerbaycan’ımızın sevinç günüdür. Bu özel günümüzde sizlerle bir arada olmaktan kıvanç duyduk. Bir ülkenin bağımsızlığı ne kadar önemli ise bağımsızlığını devam ettirip gelişmiş ülkeler seviyesine gelmesi de bir o kadar önemlidir. Azerbaycan 1991 yılındaki Azerbaycan değildir. Azerbaycan her gün gelişmekte ve Kafkasya'nın parlayan yıldızı olmaya devam etmektedir. Günümüzde Azerbaycan dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer almaktadır. Azerbaycan Türkiye kardeşliği asırlara dayanmakta ve sonsuza dek sürecektir. Bölgede Azerbaycan’sız Türkiye, Türkiye’siz Azerbaycan düşünülemez. Tarihin birçok sayfasında birbirine destek olan iki ülke, geçtiğimiz günlerde Suriye sınırına düzenlenen Barış Pınarı harekâtında Azerbaycan Türkiye'nin yanında yer alarak destek açıklaması yapmıştır. Bu dayanışma İnşallah bir gün Karabağ’da vuku bulur. Haksız yere işgal edilen topraklarımız, bir an önce azad olur. Sözlerime son vermeden önce Azerbaycan’ın bağımsızlığını en içten dileklerimizle kutlar, ‘Bir kere yükselen bayrak, bir daha inmez’ diyen Azerbaycan Halk Cumhuriyetinin kurucusu M.Emin Resulzade’yi, Azerbaycan Cumhuriyetinin kurucularından Ebulfez Elçibey’i, Azerbaycan’ı kafkasyanın parlayan yıldızı yapan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’i, vatanın bağımsızlık ve bekası için şehit olan tüm soydaşlarımız rahmetle ve şükranla anıyoruz. Azerbaycan'ın 28.Bağımsızlık yılı kutlu olsun. Yaşasın Türkiye Azerbaycan kardeşliği ve dayanışması” dedi. 

Daha sonra söz alan Parlamentolar arası Türkiye-Azerbaycan Dostluk Grubu başkanı AK Parti İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım, Türkiye Azerbaycan kardeşliği ve dayanışmasından bahsederek, “Türkiye ve Azerbaycan sarsılmaz dostluklarla bir birine bağlı kardeş ülkelerdir. Türkiye’de en çok yatırıma sahip olan ülke Azerbaycan’dır. Türkiye ve Azerbaycan, ortak projelerle dünyada örnek gösterilen ülkeler konumundadır. Sevinçte ve tasada birlikte olduğumuz Azerbaycan’ımızı bağımsızlık yılı kutlu olsun” dedi.

Azerbaycan İstanbul Konsolosu Hayyam Daşdemirov da yaptığı konuşmada Türkiye Azerbaycan dayanışmasına ve kardeşliğine vurgu yaparak, “Bu özel günümüzü İstanbul gibi metropol bir şehirde bizimle kutladığınız ve Azerbaycan kardeşliğine vermiş olduğunuz destekten dolayı Azerbaycan Başkonsolosluğumuz adına teşekkür eder, saygılar sunarız dayanışmamız sonsuza dek sürsün” dedi.

Davetlilerden İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu yaptığı konuşmada, “Azerbaycan’ın bağımsızlık yılı kutlu olsun. Türkiye-Azerbaycan kardeşliği asırlara dayanmaktadır. Azerbaycan'ın birinci bağımsızlık döneminde büyük mücadele veren Nuri Paşa’yı ve silah arkadaşlarını rahmetle anıyoruz. Ulu önder M.Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Azerbaycan'ın sevinci sevincimiz, kederi de bizim kederimizdir” düsturu ile kardeşliğimizi sürdürüyoruz. Bu gün Azerbaycan'ın sevinçli gününü birlikte dayanışma içinde kutluyoruz. Bu sevinçle Azerbaycan'ın bağımsızlık günü kutlu olsun ve sonsuza dek sürsün” dedi

Konuşmacılardan İstanbul teknik üniversitesi öğretim üyesi Prof.Dr Adil Allahverdiyev ve Kadıköy Kaymakamı Dr Mustafa Özaslan yapmış oldukları konuşmada birlik ve dayanışma mesajları verdi.

Düzenlenen programa çok sayıda basın mensubu ve STK temsilcileri katıldı.

Program müzik sunumu ve ikramlarla son buldu.
395 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam25
Toplam Ziyaret329982
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.108632.2373
Euro34.857634.9973
Hava Durumu
Saat
Takvim