İSTAD tarafından düzenlenen Nevruz etkinliğinde depremde hayatını kaybedenler anıldı

İSTAD tarafından düzenlenen Nevruz etkinliğinde depremde hayatını kaybedenler anıldı


İstanbul Türkiye Azerbaycan Dayanışma ve Kültür Derneğinin düzenlediği etkinlikte Kahramanmaraş merkezli depremlerde vefat edenler için Kur'an-ı Kerim okundu, dualar edildi. Kadıköy Kaymakamı Muhittin Pamuk"Bu bayramda, özellikle o bölgenin çocuğu olarak 6 Şubat'ta meydana gelen deprem felaketiyle birlikte o hüznü de o üzüntüyü de hep beraber ne yazık ki yaşıyoruz"
İstanbul Türkiye Azerbaycan Dayanışma ve Kültür Derneğinin (İSTAD) düzenlediği nevruz etkinliğinde 6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenler dualarla anıldı.
İSTAD Başkan Yardımcısı Metin Yıldırım’ın sunumunu yaptığı program saygı duruşu ve Türkiye ve Azerbaycan'ın milli marşları okunmasıyla başlandı.
Kadıköy Kaymakamı Muhittin Pamuk, burada yaptığı konuşmada, Nevruz Bayramı'nın tüm dünyaya barış ve huzur getirmesini diledi.
Nevruzun aynı zamanda dirilişin sembolü olduğunu ifade eden Pamuk, "Bu bayramda, özellikle o bölgenin çocuğu olarak 6 Şubat'ta meydana gelen deprem felaketiyle birlikte o hüznü de o üzüntüyü de hep beraber ne yazık ki yaşıyoruz. Fakat bu hüzün, bu acı bize Azerbaycan-Türkiye dostluğunun ve kardeşliğinin de bir yansımasını gösterdi. Bu felakette yardıma koşan ilk kardeşimiz can Azerbaycan oldu." dedi. Kaymakam Pamuk, nevruzun Türk dünyasında 4 bin yıllık bir kültürel miras olduğunu belirtti. Bu mirasa sahip çıkmanın, yaşatmanın ve genç kuşaklara aktarmanın son derece önemli olduğunu vurgulayan Pamuk, "Çünkü ülkeler ortak değerlerle birbirlerine yaklaşırlar, dostlukları, kardeşlikleri artar. İşte burada bugün Türkiye, İSTAD'ın düzenlemiş olduğu bu programda yüreğimiz birlikte atıyor, hep beraberiz. Heyecanla bayramınızı kutluyoruz." diye konuştu.
İSTAD Genel Başkanı Sefer Karakoyunlu ise nevruz etkinliğinde yakın zamanda deprem sonucu hayatını kaybedenleri andıklarını kaydetti.
Depremde vefat edenlere Allah'tan rahmet dileyen Karakoyunlu, "Bahara, yere, göğe, toprağa, suya yüce Yaratan'ın nakış nakış işlediği bu güzellikler tüm insanoğlunun kalbine de işlenmiş olur. Gelecekte insanlar daha mutluluk içerisinde, barış ve kardeşlik içerisinde yaşar." dedi.
TADEF Genel başkan vekili Perviz Memmedzade yapmış olduğu konuşmada özellikle Karabağ savaşında Türkiye’nin manevi desteklerini en yüksek seviyede aldıklarını ve bu kardeşlik ve dayanışmanın asırlara dayandığını bu gün olduğu gibi gelecekte de en üst seviyede devam edeceğini belirtip depremde hayatını kaybenlere rahmet dileyip Nevruz bayramını kutladı.
Etkinliğe birçok STK temsilcisi ve basın mensubu katıldı.
Etkinlik kapsamında Kadıköy Mürver Çiçeği Sokak'ta nevruz ateşi yakıldı.
Katılımcıların ateşin üzerinden atlayıp demir dövdüğü etkinlikte üzerrik yakıldı, yumurta tokuşturuldu program Aşık Maksut Feryadi’nin deyişleri ile son buldu.


67 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam25
Toplam Ziyaret329982
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.108632.2373
Euro34.857634.9973
Hava Durumu
Saat
Takvim