İSTAD Başkanı Karakoyunlu” Tek Suçları Türk Olmaktı”

31 Mart Dünya Azerbaycanlılar Soykırım günü dolayısı ile basın açıklaması yapan İstanbul Türkiye Azerbaycan Dayanışma ve Kültür Derneği(İSTAD)Başkanı ve Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu(TADEF) Genel Başkan Yardımcısı Sefer Karakoyunlu; " sokırımcı zihniyetleri kınıyoruz 31 Mart 1918’de Azerbaycan’ın Bakü Şamaxı Quba Kürdemir Salyan və Lenkeran yerleşim yerlerinde ve Türkiye’nin doğu Anadolu bölgesinde binlerce insanı katledilmiştir.  Bu soykırım Mart ayında başlamış Eylül ayına kadar devam etmiş ve Nuru Paşa komutasındaki Kafkas İslam Ordusunun müdahalesi ile son bulmuştur. Bu Soykırımda binlerce Azerbaycan Türkü ve Türkiye’de yaşayan soydaşımız katledilmiştir.  

Tarihin en büyük vakalarında biri olan 31 Mart Soykırımı bir insanlık suçudur. 
Bu SOYKIRIM sadece Azerbaycan Türklerine karşı yapılmış bir soykırım değil, bu soykırım aynı zamanda tüm insanlığa karşı işlenmiş bir cinayettir. Tarihimizi bilerek ve idrak ederek yaşamalıyız geçmişini bilmeyen toplumların geleceği zayi olmuş sayılır bu vesile ile geçmişimizden ders alarak geleceğimize sahip çıkmalıyız.
Tarih de Türklere karşı Ermeniler ve yandaşları beş defa soykırım yapmıştır kıssaca hatırlatmak isterim. (1905-1906; 1918-1920; 1948-1953 ve 1988-tecritle başlayan1992 de Karabağ/Hocalı’da soykırıma dönüşen bir vahşet. 1918 yılının Mart ayından itibaren Bolşevik devrimini tesis etme adına Azerbaycan topraklarında toplu katliamlarla soykırım yapılmıştır.  Özellikle 1918 yılının Mart ayının son üç gününde zirve noktasına ulaşan soykırım sadece Bakü'de 30 bin masum insan amansızca katledilmiş, bu katliamlar Bakü'yle beraber Azerbaycan'ın Şamahı, Guba, Karabağ, Nahçivan vilayetleri ile bugün Ermenistan sınırında olan ama tarihsel Azerbaycan topraklarının Zengezur kazası ve İrevan vilayetlerinde de gerçekleştirilmiş, yaklaşık 120 bin insanın üç günde hayatına son verilmiştir.  Aynı soykırım Kars, Iğdır, Erzurum, Ardahan, Van ve Türkiye’nin çeşitli vilayetlerinde devam etmiştir. Bu Soykırımları şiddetle ve nefretle kınıyoruz bu vesile tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle ve minnetle anıyoruz” dedi134 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam25
Toplam Ziyaret329982
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.108632.2373
Euro34.857634.9973
Hava Durumu
Saat
Takvim