Ahmet Ali Canbaz
ahmetcanbaz34@hotmail.com
Var Olsun Türkiye Azerbaycan Kardeşliği
30/03/2013

Türkiye Azerbaycan Kardeşliği-Ahmet Ali CANBAZ
Azerbaycan Türkiye'nin kolu kanadı, yıllar önce budanmış, koparılmış kardeşi, Sovyet Rus'un esaretinde ayrılık manileri söylemiş, iki ayrı vadide hasretlik gözyaşları dökmüş iki kardeş ülke.
10 milyona yaklaşan nüfusuyla Azerbaycan, Kafkasya'nın en kalabalık ve yüzölçümü itibariyle de en büyük Türk ülkesi, Müslüman toplum ve en geniş Türk toplumu Azerbaycan'dır. Yeraltı zenginlikleri itibariyle Kafkasya'da dengi yoktur. Tarihi ve kültürel birikimi hazine değerindedir. Dün olduğu gibi bugünde kaderiyle baş başa bırakılmış, kendi iradesiyle hareket etmesi hep engellenmiştir. Her şeye rağmen Kafkasya'nın parlayan Yıldızı olmaya devam eden güçlü bir Azerbaycan.
Zaman olmuş Rusya'nın zaman zamanda katil Ermenistan'ın işgalleriyle karşı karşıya kalmış bir kardeş ülkemiz. Hep gözü yaşlı, analar, babalar dertli veya öksüz bırakılmış yığınla şehit çocukları.
Dünyada dev bir coğrafyaya yayılmış yaklaşık 1 milyar nüfusu ifade eden Türk-İslam toplulukları vardır. Bunlar Tek bir bütünün parçaları halinde birbirine kenetlenseler çözemeyecekleri sorun ve dertleri kalmaz Aynı zamanda bu birliktelikten dünyaya hükmeden güçlü pazarda oluşur. O zaman her fırsatı ve imkânları değerlendirip bu kardeşliği geliştirmenin acil yolları aranmalıdır.
.
Coğrafi konumun bölgede göz kamaştıran özelliği ve avantajlı varlıkları nedeniyle Dağlık Karabağ sorunu, Azerbaycan ile Ermenistan arasında oldukça uzun bir tarihî geçmişe ve sürtüşmeye sahiptir. Halen bir çözüme kavuşturulmayı bekleyen Karabağ sorunu, katliamlar, yerinden edilmeler gibi ciddi insan hakları ihlallerine sebep olmuştur.
Ermenistan Karabağ topraklarından kayıtsız şartsız çekilmek zorundadır, hala baskı ve şiddetle yerli halka işgali kabul ettirmeye çalışmaktadır. Bir yandan da haber alma ve iletişim özgürlüğü de dâhil olmak üzere her türlü özgürlüğü ortadan kaldırıp, bölgeyi mümkün olduğunca dünya gündeminden uzak tutmaya çalışmaktadır. Onlar tutsa da biz Hocalı katliamlarını da Azerbaycanlı kardeşlerimizide hiçbir zaman unutmayacağız.
Dünya dün ve bugün hep güçlü olanların yanında olmuştur. Türk Cumhuriyetleri ve İslam âlemi ya böyle darmadağın yaşamayı seçip yok olacaklar. Yâda akıllarını başlarına alıp, hedeflerine ulaşacaklardır. Bazı ülkeler birçok fedakârlıkla gereken aşamaları geçip bugün bağımsız ve özgür yaşamaktadırlar.
Yalnız Azerbaycan değil Kazakistan, Türkiye, Doğu Türkistan, bütün Türk Devletleri, Kırgızistan, hepimiz aynı ağacın farklı desenlerde kolları, kanatları yeryüzüne dağılmış, farklı Lehçelerle kendini anlatmaya çalışan koro halinde ayrılık, acı, gözyaşı ve hasret dolu şarkılar söylemekteyiz.
Bizim asırlara sığmayan mazimiz, şanlı yüz akı geçmişimiz, birlikteliğimizi temsil eden binlerce birimiz var. Kadı Burhaneddin, Nesimi, Fuzuli, Mevlana Celalettin Rumi, hep bu manevi kaynaktan beslenmişler. Günümüz Azerbaycan edebiyatında Üzeyir Hacıbeyov, Samed Vurgun, Bahtiyar Vahapzade, Türkiye'de Mehmet Akif, Necip fazıl ve daha niceleri, hepsi gönüllerinin bamteline dokunmuş, bizim birliğimizin hamurumuzun mayası olmuş yol göstericilerdir.
Çekilin aramızdan bizi ayrı düşüren unsurlar. Yıkın aramızdaki engel teşkil eden hudutları, yeniden inşa edin kardeşlik duygu, düşünce ve gönül yapılarını. Bizim sevgimiz bize yeter. Gönül derinliklerimizde yeniden sevgi rüzgârları estirelim.
Gelin bir elin nesi var misali maddi, manevi güçlerimizi, sevginin yanında Rabbin lütfettiği tüm güzellikleri paylaşalım. Dosta ümit olurken düşmana korku salalım. Türk İslam kardeşliği içerisinde yeniden bahtiyar olalım. Türkiye, Azerbaycan tüm kardeşlerimize birlikte el uzatalım.
Dilbera,men senden ayru ömr-ü canı neylerem?
Tac-ü taht-ü mülk-ü hanümanı neylerem?
İsterem vesl-i camalın ta gılam derde deva
Men senin bimarınam, özge devanı neylerem?diyen (Nesimi)ve Dilde, Fikirde İşte Birlik diyen İsmail Gaspıralı'nın yolunda birleşelim.
Not. Bu yazıyı âcizane kıymetli hizmet aşkıyla yanan kendini Azerbaycan ve Türk kardeşlerine hizmete adayan değerli
kardeşim, Sefer KARAKOYUN, beyefendiye teşekkürlerimi sunmak maksadıyla kaleme aldım.
ahmetalicanbaz@fikirhaber.com
ahmetali1962@mynet.com2570 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Zaman Birlik olma zamanı-Ahmet Ali CANBAZ - 09/04/2013
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam13
Toplam Ziyaret291052
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.764413.8195
Euro15.539415.6017
Hava Durumu
Saat
Takvim